Zkušenosti s dalekohledem Celestron 10"

Nejdříve se musím zmínit, že dalekohled je po optické stránce naprosto stejný jako levnější Skywatcher 10" OTA. Odlišnosti jsou snad v barvě a v příslušenství. Skywatcher např. dodává k dalekohledu dva okuláry a hledáček 8x50, Celestron pouze jeden okulár a hledáček má uvedené parametry 9x50. Součástí teleskopu jsou také dvě redukce. Obě redukce se do okulárového výtahu připevňují přes kužel, aretovaný dvěma šrouby vzálenými na obvodu o 120o.

První redukce slouží k upevňování okulárů o rozměru 1.25" a její součástí je vnější závit pro tzv. T kroužek (slouží k připevňování fotoaparátů pro fotografování v primárním ohnisku). Druhá redukce je uzpůsobena pro okuláry o velikosti 2".

Protože se jedná o dalekohled s poměrně velkou světelností (f/4.7) zajímalo mě, jak je vykreslené pole matice fotoaparátů Canon 20/300D. Pro tak velké světelnosti se již doporučuje komakorektor, který se dodává ovšem v provedení 2". Zdálo by se, že pokud tento komakorektor máme, tak nám nic nestojí v cestě jej u tohoto dalekohledu použít. Ale to je omyl. Dodávaná redukce 2" udělá jen to, že okulárový výtah o další centimetry prodlouží a pokud tam vložíme komakorektor s určitostí na matnici fotoaparátu nezaostříme ani když okulárový výtah úplně zasuneme k tubusu. Ohnisko se totiž nachází příliš blízko tubusu, někde v okulárovém výtahu.

Že by přece jen tento dalekohled byl konstruován pro fotografování bez komakorektoru? Udělal jsem tady testovací snímek bez komakorektoru.

Hvězdy v rozích snímku jsou zvětšené 1:1. Vidíme nádherné komy, které jsou patné i při menších lineárních zvětšeních celkového záběru. Je tedy zřejmé, že bez koma korektoru se fotografovat v primárním ohnisku tohoto dalekohledu nedá.

Nezbývá nám ted nic jiného než roztočit kola soustruhu a vyrobit si vlastní redukci na 2" komakorektor. Musí vypadat tak, že tělo komakorektoru musí jít zasunout ještě pod upevňovací kužel a přesahovat může maximálně kvůli aretačním šroubům. Vyrobená redukce vypadá takto.

S takovou redukcí již jde zostřit (přibližně v první třetině vysunutého okulárového výtahu) a výsledný snímek má naprosto dokonalé hvězdy až k okrajům resp. zbytkovou komu (záleží jak je u dalekohledu přesná kolimace).