HST KAMERA ZÍSKALA PODROBNÝ POHLED NA SPLÝVAJÍCÍ GALAXIE

Advanced Camera for Surveys (ACS), nejnovější kamera na HST teleskopu zastihla nápadnou dvojici galaxií zapojenou do "nebeského tance" kočky a myši, nebo spíše v tomto případě myši s myší.   

Zhruba ve vzdálenosti 300 miliónů světelných let v souhvězdí Vlasů Bereniky se nacházejí kolidující galaxie přezdívané názvem "Myši".

Tuto přezdívku si galaxie vysloužily kvůli dlouhým ohonům hvězd a plynu vycházejícím z těchto galaxií. Jinak je tento objekt znám jako NGC 4676, pár galaxií, který posléze splyne v jednu gigantickou galaxii.

Snímek zachycuje velké detaily a většinu hvězd, které patří do těchto galaxií. V galaxii vlevo, jasná modrá oblast je rozdělena velkou kaskádou hvězdokup a mladých asociací horkých modrých hvězd, které se vytváří vzájemným slapovým působením. Mohou být také viděny proudy materiálu tekoucího mezi dvěma galaxiemi. Skupiny mladých hvězd tvoří dlouhý přímý ocas (nahoře vpravo), který je oddělen méně jasnou oblastí materiálu.

Tyto slabé oblasti naznačují, že skupiny hvězd se vytvářely gravitačním kolapsem plynu a prachu, který obklopuje tyto oblasti. Některé skupiny jsou svým jasem srovnatelné s trpasličími galaxiemi, které se nacházejí v galaktickém halu naší Mléčné dráhy.

Počítačová simulace, kterou provedl Josh Barnes (University of Hawaii) a John Hibbard (National Radio Astronomy Observatory, Charlottesville, Va.) ukazuje, že vidíme dvě téměř totožné spirální galaxie přibližně 160 miliónů let po konci jejich srážky.

Dlouhé přímé rameno je zakřivené, ale nám se zdá jako přímé, protože vidíme jeho hranu. Simulace také umožnila určit konečný osud tohoto systému, který splyne a vytvoří velkou téměř kulovou galaxii (známou jako eliptickou galaxii).

Hvězdy, plyn a svítivé skupiny hvězd v ohonech vstoupí zpět do splývajících galaxií nebo galaktického hala nově vznikající eliptické galaxie. "Myši" jsou předzvěstí toho co se může odehrát v naší Mléčné dráze za několik miliard let, pokud se srazí s naší nejbližší galaxií v souhvězdí Andromedy (M31).

Snímek je sestaven ze tří sad snímků pořízených 7. dubna 2002 v modré, oranžové a blízké infračervené oblasti.

(podle STScI-PRC02-11d z 30.4.2002 připravil PH)