RODÍCÍ SE DROBNÁ GALAXIE

Nové detailní snímky z NASA HST teleskopu ukazují pozdní stádium poměrně malé formující se galaxie, třebaže většina galaktických "příbuzných" se začala formovat před miliardami let.

Za důkaz galaktické "mladistvosti" se dá považovat viditelný vznik nových hvězd a jejich přetváření. Tento důkaz svědčí o tom, že galaxie označená POX 186, vytvořená kolizí dvou menších skupin plynu a hvězd vznikla v období mladším, než je 100 milionů let (což je nedávnou historií v 13 miliardové historii vesmíru). Většina velkých galaxií, jako např. Mléčná dráha, se zformovala před miliardami let.

HST snímky POX 186 podpírají teorii, že všechny galaxie se formovaly z původně menších bloků plynu a hvězd. Tyto galaktické bloky se vytvořily záhy po Velkém třesku, kdy vznikl vesmír.Astronomové Michael Corbin, Space Telescope Science Institute v Baltimore a William Vacca z Max-Planck Institute for Extraterrestrial Physics v Garchingu, Německo použili v období březen-červen 2000 WFPC2 kameru na HST ke studiu POX 186.

Jejich výsledky byly publikovány v časopisu Astrophysical Journal z 20. prosince 2002. "Je to překvapující zjištění," říká Corbin. "Neočekávali jsme formování galaxií v blízkém vesmíru. POX 186 je objekt, který  je vzdálen 68 milionů světelných let." "POX 186 je vývojovým stupněm raného stavu formování všech galaxií," dodává Vacca. Objekt POX 186 je členem třídy galaxií nazývaných modří kompaktní trpaslíci, kvůli malým rozměrům a horkým modrým hvězdám. (Termín "POX" pochází z francouzského "prism objectif") POX 186 byla objevena před 20 lety, ale detaily této galaxie nemohly být pozemskými dalekohledy sledovány.

Strukturu galaxie se podařilo zkoumat až při použití HST dalekohledu. HST snímky odhalily systém o průměru pouze 900 světelných let, obsahující asi 10 milionů hvězd. V porovnání naše Mléčná dráha má průměr 100000 světelných let a obsahuje 100 miliard hvězd.

(podle prc0216 z 19.12.2002 připravil PH)