HST ZKOUMÁ VZDÁLENÉ OBLASTI NAŠÍ SLUNEČNÍ SOUSTAVY

Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimor
Donald Savage, Headquarters, Washington
Nancy Neal, Goddard Space Flight Center, Greenbelt
Christian Veillet, Canada-Francie-Hawaii Telescope Corporation, Kamuela,Hawaii

HST teleskop zkoumá novou třídu objektů v naší sluneční soustavě, které "cestují" v párech v oblasti Kuiperova pásu. Výsledky byly publikovány v časopisu Nature týmem astronomů, který vede Christian Veillet zCanada-France-Hawaii Telescope Corporation (CFHT) v Kamuela, Hawaii.

Článek se týká pozorování objektu 1998 WW31 v Kuiperově pásu, který byl objeven před čtyřmi roky a v minulém roce byl zařazen mezi dvojité objekty. Pluto a jeho měsíc Charon jsou ledová tělesa v nespočetné oblasti těles, kterou nazýváme Kuiperův pás.

Tato oblast je materiálním pozůstatkem po utváření sluneční soustavy a nachází se v oblasti od planety Neptun až po oblast, která je 100 krát dál, než je vzdálenost Země-Slunce. Teprve nedávno astronomové zjistili, že malé procento těles v Kuiperově pásu je dvojitých, obíhajících kolem sebe, a proto se tyto objekty nazývají binární.

"Více než jedno procento z asi 500 známých objektů v Kuiperově pásu je binární soustavou, "řekl Veillet. HST byl schopen zjistit celkovou hmotnost dvojice na základě jejich vzájemné 570 denní oběžné době. Společně má pár 1998 WW31 asi 5000 krát větší hmotnost než mají Pluto s Charonem.

Dráha 1998 WW31 je velmi excentrická a proto také v našem solárním systému se jedná o velmi pozoruhodný objekt. Jejich orbitální vzdálenost se mění od 4 000 do 40 000 kilometrů.

Je velmi obtížné určit, jak se bude objekt v Kuiperově pásu vyvíjet při cestě v páru. Je možné, že takový objekt byl buď vytvořen po svém vzniku, nebo při srážce s jiným tělesem. Takový objekt může být později opět rozdělen na dva. První objekt v Kuiperově pásu byl objeven v roce 1992 a později se astronomové divili, kolik objektů z Kuiperova pásu je dvojitých.

Měřením těchto soustav astronomové mohli získat informaci o hustotě a velikosti jednotlivých těles. Konečně přišel 16. duben 2001 a Veillet se spolupracovníky oznámil první objev dvojitého objektu v Kuiperově pásu, který dostal označení 1998 WW31. Od té doby již astronomové oznámili 6 takových binárních soustav.

Čtyři z těchto objektů byly objeveny pomocí HST. Dva byly objeveny programem, který vedl Michael Brown z California Institute of Technology in Pasadena a dva objekty byly objeveny v programu, který vede Keith Noll z Space Telescope Science v Baltimore. Citlivost a rozlišení HST je ideální pro studium binárního systému v Kuiperově pásu.

(podle relace 02-70 z 17. 4. 2002 připravil PH)