OBŘÍ HVĚZDNÁ TOVÁRNA V BLÍZKÉ GALAXII NGC 6822

Kroutícím plamenům táboráku se dá přirovnat nádherná mlhovina v blízké galaxii, která dává astronomům nový pohled na prudké narození hvězd, jak asi probíhalo v určitých oblastech raného vesmíru. Žhavý plynný mrak nazvaný Hubble-V má průměr okolo 200 světelných let. Jako slabý ohon mlhoviny plazící se na vrchol obrázku oproti tomu sedí hustá kupa jasných hvězd na spodní straně nepravidelně tvarované mlhoviny.

NASA HST teleskop rozliší v ultrafialové oblasti husté jádro deseti velmi horkých hvězd zachumlaných v mlhovině, z nichž každá je minimálně 100000 krát jasnější než Slunce. Tyto 4milióny let staré hvězdy jsou příliš vzdáleny a nahusto "natlačeny" na to,aby je rozlišily pozemské teleskopy. Malá nepravidelná galaxie, která je označena NGC 6822 je jednou z nejbližších útvarů k Mléčné dráze, kterou můžeme považovat za prototyp nejdřívějších neuspořádaných galaxií, které obývaly mladý vesmír.

Galaxie je 1.6 miliónu světelného roku vzdálena od Země v souhvězdí Střelce.Dva vědecké týmy z USA a Itálie pomocí kamery WFPC2 získaly obrazová data Hubble-V. Barevný snímek vyrobil Hubble Heritage Team (STScI). HST snímek Hubble-X, jiné silné oblasti, kde se formují hvězdy, v NGC 6822 byl uvolněn pro veřejnost v lednu 2001.

(podle STScI-PRC01-39 z 6.12.2001 připravil PH)