HST A KECKŮV DALEKOHLED OBJEVILY STAVEBNÍ BLOK GALAXIÍ

 


Snímek NASA HST, který zachycuje velmi malou slabou galaxii "stavební blok",odkrývá unikátní spolupráci mezi pozemními a kosmickými dalekohledy. Spojení HST a 10-m Keckova dalekohledu na Havaji za přispění galaktické kupy, která působí jako gravitační čočka byl detekován jeden z nejmenších velmi vzdálených objektů.

Galaktická kupa Abell 2218 byla použita týmem evropských a amerických astronomů, které vede Richard Ellis (Caltech) při jejich systematickém pátrání po velmi slabých a vzdálených systémech, kde se formují hvězdy.Bez pomoci Abell 2218, která má vyjímečně zvětšovací schopnosti dělat předměty až 30 krát jasnější, by byl galaktický "stavební blok"nezjistitelný.


Na snímku vpravo je objekt vidět zkreslený do dvou téměř identických, velmi červená barva snímku (v originále) je způsobena gravitační čočkou.

Snímek páru představuje výsledek zvětšení gravitačním působením objektu Abell 2218 a umožňuje nahlédnout do vzdálenosti asi 13.4 miliardy světelných let.

Zajímavý objekt obsahuje asi pouze milión hvězd a vědci se domnívají, že je velmi mladý. Tak mladý hvězdy formující systém nízké hmotnosti v raném kosmickém věku může být pravděpodobně objektem, z kterého se formovaly dnešní galaxie. Na snímku vlevo je celkový pohled na galaktickou kupu Abell 2218.

Tento snímek byl pořízen pomocí HST v roce 1999 po dokončení servisní mise Hubble Servicing Mission 3A.


(podle SRScI-PRC01-32 z 5.10.2001 připravil PH)