HST POŘÍDIL PANORAMATICKÝ SNÍMEK OBLASTI FORMOVÁNÍ HVĚZDY


 

NASA HST pořídil panoramatický obrázek ohromné oblasti plynu a prachu, kde se rodí hvězdy. Tato oblast rodiště hvězd nazvaná 30 Doradus je kupou hmotných hvězd naší místní skupiny asi 25 galaxií. Mozaikový obrázek ukazuje snímek v ultrafialovém oboru hvězd v kupě, zvané R136 (velká modrá kapka vlevo od centra), kde je líheň pro rodící se hvězdy.

Fotografie nabízí bezpříkladně podrobný pohled vnitřní oblasti 30 Doradus, který má průměr 200 světelných let na šířku a 150 světelných let na výšku. Mlhovina se nachází ve Velkém Magellanově oblaku, který je vzdálen 170000 světelných let od Země.

Mlhovina 30 Doradus je "ukazatelem" nedávného narození hvězdy. Vysoko energetická ultrafialová radiace z mladých hmotných hvězd v R136 způsobuje nabuzení okolního plynu, který září. Předchozí HST pozorování ukázala, že R136 obsahuje několik desítek velmi hmotných hvězd, které jsou 100 krát hmotnější než Slunce a mají 10 krát vyšší teplotu než Slunce.

Tento útvar je asi 2 milióny let starý. Hvězdy v R136 produkují intenzivní "hvězdný vítr", který způsobuje rozptýlení plynu a prachu do okolního prostoru. Při působení hvězdného větru se vytváří zhuštěniny materiálu. Intenzivní tlak spustí hroucení části mraků, z kterých se může formovat nová generace hvězd kolem centra kupy.

Nový "hvězdný pokoj" je okolo 30 až 50 světelných let od R136. Většina hvězd v "dětském pokoji" není vidět, protože je zahalena v zámotcích plynu a prachu. Některé rodící se hvězdy se vytváří v dlouhých sloupech plynu a prachu. Předchozí HST pozorování odhalila, že právě sloupy materiálu směrem ke středu kupy jsou "spouští" pro vytváření hvězd.

Tyto sloupy jsou zvláště husté mraky plynu a prachu, které jsou vidět na pozadí žhavého záření a hvězdného větru, který se uvolňuje z hmotných hvězd, jako jsou hvězdy v R136. HST již dříve "špehoval" tyto sloupy hvězdného materiálu v Orlí mlhovině.

Nový snímek 30 Doradus ukazuje četné sloupy, každý několik světelných let dlouhý, orientovaný ke středu kupy. Tyto sloupy se podobají malým prstům, jsou podobné velikosti jako v Orlí mlhovině.

Dříve bez rozlišení HST tyto sloupy nebyly vidět. Jeden sloup je vidět v oválné profilové struktuře vlevo od kupy. Dva (jeden tmavý a jeden světlý) jsou v pravé části kupy. Jeden sloup je vpravo nahoře a ještě jiný je právě nad kupou.Nové hvězdy ve většině těchto sloupů byly již odhaleny na infračervených snímcích z HST.

Několik filtrů zvýraznilo detaily v mlhovině. Modrý koresponduje se žhavými hvězdami. Zelený odhaluje horký plyn v centrální kupě hvězd. Růžový odhaluje prach a plyn na čelní straně kupy, který je bombardován hvězdným větrem a zářením. Načervenalý filtr reprezentuje chladné oblasti mraků, které nedostávají přímé záření z centrální kupy.


(podle STScI-PRC01-21 z 26.7.2001 připravil PH)