HST ODHALIL ZAJÍMAVÝ OBJEKT V JÁDRU BLÍZKÉ HVĚZDOKUPY


 

Ostré srdce třpytivého "hejna" hvězd tvoří HST NASA snímek, který zachycuje centrální oblast kulové hvězdokupy M22, která je 12 až 14 miliard let starým seskupením hvězd v souhvězdí Střelce. Teleskopický pohled zachycuje jádro o průměru 3.3 světelného roku.

Hvězdy blízko jádra hvězdokupy tvoří 100000 krát více četnou skupinu, než ty,které jsou v blízkosti Slunce. Pokud se pohroužíme do hvězdného světla nalezneme tu šest záhadných objektů, které astronomové odhadují, že nejsou větší než čtvrtina hmotnosti gigantické planety Jupiter ve sluneční soustavě. Záhadné objekty jsou příliš daleko a příliš slabé, aby je HST mohl pozorovat přímo.

HST tyto objekty zjistil na základě jejich gravitačních efektů, které se projevují na světle přicházejícím ze vzdálených hvězd. V tomto případě jsou hvězdy vzdáleny za kupou v galaktické "výduti" vzdálené okolo 30000světelných let od Země v centru Mléčné dráhy.

M22 je vzdálena 8500 světelných let. Neviditelné objekty prozrazují svoji přítomnost na základě gravitačního ohybu světelného paprsku, který zesiluje jas těchto objektů, tento jev je znám jako gravitační mikročočky. Za období od 22. února do 15. června 1999 HST WFPC2 kamera získala pohled do centrální oblasti a monitorovala 83000 hvězd. Během této doby létající observatoř zaznamenala šest nenadálých krátkých gravitačních mikročočkových zjasnění.

V každém případě hvězda na pozadí se zjasnila na dobu menší než 20hodin a pak přešla do normálního stavu. Tato přechodná zjasnění se mohou interpretovat tím, že před hvězdou přešel objekt, který byl mnohem menší než hvězda a způsobil gravitační zjasnění. HST také objevil jednu jasnou mikročočkovou událost.

Při tomto pozorování se hvězda objevila asi 10 krát jasnější než před 18 dny, kdy byla v normálním stavu. Astronomové se domnívají, že zvýšení jasnosti bylo způsobeno hvězdným trpaslíkem v kupě,který se pohyboval před hvězdou na pozadí.

Vložený snímek ukazuje celou kulovou hvězdokupu M22, která obsahuje kolem 10mil. hvězd. M22 má průměr asi 60 světelných let. Snímek byl získán v červnu1995 pomocí Burrell Schmidt telescope v Case Western Reserve UniversityWarner a Swasey Observatory na Kitt Peak v Arizoně.


(podle STScI-PRC01-20 z 27. 6.2001 připravil PH)