HST POZORUJE KOMETU LINEAR

Tři fotografie pořízené teleskopem HST zachycují mohutné vzplanutí v životě komety LINEAR, známé také jako C/1999 S4. Space Telescope Imaging Spectrograph na HST sledoval kometu po dva dny 5. a 7. července a zachytil dramatické zvýšení jasnosti (levý snímek); následuje pohled na nově vytvořené vzplanutí v prachu kómy, obálce prachu, která obklopuje jádro (prostřední obrázek) a vrcholí to objevem odhozeného materiálu z jádra, který "plachtí" podél ocasu (jasný bod plazící se dozadu komety na obrázku vpravo). Bílá oblast představuje část kómy. Jádro nemůže být vidět na těchto snímcích, protože je poměrně malé i pro HST teleskop.

Když HST dalekohled pořídil tyto vizuální snímky, kometa LINEAR byla 120 miliónů km od Země. Levý snímek byl pořízen v 6:32 p.m. EDT 5. července 2000.

HST sledoval jak záření v oblasti široké 50 mil kolem jádra, kde došlo k zjasnění o méně než 50 procent za hodinu. Pořízeno 5:20 p.m. EDT následující den (prostřední obrázek), tato oblast měla třikrát nižší jasnost než vrchol v předchozí den, když prach byl vyhnán z jádra během vzplanutí v kómě. 7:04 p.m. EDT (pravý obrázek), jasnost komety se vrátila do normálu asi na jednu sedminu jasnosti než při vrcholu jasnosti.

Kus materiálu viditelný na posledním snímku je přibližně 470 km od jádra a jeví se, že postupuje ohonem s rychlostí okolo 10 km za hodinu. Fragmenty pomalu postupující naznačují, že by mohly být poměrně velké (možná o velikosti domu), ale přesnější odhady velikosti fragmentu z jádra si vyžádají další analýzu snímků z HST a z jiných observatoří.