HST ZÍSKAL PODROBNÝ POHLED NA REFLEXNÍ MLHOVINU V ORIONU

Několik týdnů po opravě HST v prosinci 1999 byl jako dědictví roku pořízen snímek NGC 1999 mlhoviny v souhvězdí Orionu. Odkaz astronomů spolupracujících s vědci v Texasu a Irsku používajících WFPC2 kameru je tento barevný snímek.
NGC 1999 je příklad reflexní mlhoviny. Podobně jako mlha kolem lampy na ulici svítí tato mlhovina odraženým světlem na prachu, mlhovina nevysílá žádné vlastní viditelné světlo. NGC 1999 leží na konci slavné Velké mlhoviny v Orionu, asi 1500 světelných let od Země, v oblasti Mléčné dráhy, kde se aktivně formují nové hvězdy. Mlhovina je proslulá v astronomické historii, protože se jedná o první Herbig-Haro objekt objevený a přiléhající k Velké mlhovině. Herbig-Haro objekty jsou známy jako výtrysky plynu ejektovaného z velmi mladé hvězdy.

NGC 1999 mlhovina je osvětlena jasnou, nedávno zformovanou hvězdou viditelnou na HST snímku právě vlevo od středu. Tato hvězda je v katalogu označena jako V380 Orionis a její bílá barva odpovídá vysoké teplotě jejího povrchu, která se pohybuje kolem 10000 stupňů Celsia (téměř dvakrát vyšší než u našeho Slunce). Její hmotnost je odhadována na hodnotu 3.5 krát vyšší než u našeho Slunce. Hvězda je tak mladá, že je ještě obklopena mrakem materiálu zbylého z jejího utváření, který je zde vidět jako reflexní mlhovina NGC 1999.

WFPC2 snímek NGC 1999 ukazuje pozoruhodný černý mrak blízko jejího středu, který se podobá písmenu T, které je nakloněno a umístěno právě vpravo dole od jasné hvězdy. Tento tmavý mrak je příklad "Bokovy globule", nazvané po bývalém astronomovu Bart Boku z University of Arizona. Globule je studený mrak molekulárního plynu a kosmického prachu, který je tak hustý, že pohlcuje všechno světlo nacházející se za ním. Na snímku HST je globule vidět jako silueta proti reflexní mlhovině ozařované hvězdou V380 Ori. Astronomové se domnívají, že uvnitř "Bokovy globule" se vytvářejí nové hvězdy vlivem gravitačního smršťování molekulárního plynu.

Mlhovina NGC 1999 byla objevena asi před dvěma stoletími astronomem Williamem Herschelem a jeho sestrou Karolinou a byla katalogizována až v 19. století jako objekt 1999 New General Catalogue.

Data o mlhovině získal v lednu 2000 Hubble Heritage Team ve spolupráci s následujícími odborníky na vznik hvězd: C. Robert O'Dell (Rice University), Thomas P. Ray (Dublin Institute for Advanced Study) a David Corcoran (University of Limerick).

(podle STScI-PRC00-10 z 2.3.2000 připravil PH)