KOSMICKÝ DALEKOHLED SLEDUJE KOSMICKÝ TANEC MLADÝCH HVĚZD

Tento složený snímek byl snímán dvěma kamerami umístěnými na palubě kosmického teleskopu NASA HST. Obrázky ukazují dvojici 12 světelných let dlouhých plynových jetů, vyvrhovaných do vesmíru z mladého systému tří hvězd. Jety jsou pozorovatelné ve viditelném světle a jejich prachové disky a hvězdy vidíme v infračerveném světle. Tyto hvězdy se nachází v blízkosti zdroje či donora plynu a prachu, ze kterého byly formovány. Tento zdroj je možné spatřit jako tmavší oblast u dolního okraje snímku.

Jak se zdá, jde o gravitační rvačku mezi skupinou hvězd, které před několika tisíci roky napadly a vypudily několik svých členů (na levém okraji snímku vidíme jako jasný blok nad diskem). Výsledkem spojení dvou dalších hvězd je těsný binární pár a tok hmoty do opačného směru. Na snímku se toto jeví jako červený blok pod diskem.

Velké jety pochází od jedné z hvězd z tohoto těsného binárního páru. Hvězda v protilehlých směrech vyvrhuje proudy plynu, podobně jako tryská voda ze zahradní hadice. Proud není moc plynulý. Jedná se spíše o to, že k vyvrhování hmoty dochází v epizodách, čímž se vytváří kusy plynu letící vesmírem rychlostí více než milion km/h. Tyto plynové "dělové koule" mohou dohonit pomaleji se pohybující bloky hmoty ve směru před sebou, což následně vytváří vzor připomínající několik vánočních svíček nad sebou.

Snímek ve viditelném světle byl pořízen přístrojem na Hubble Space Telescope Wide Field Planetary Camera 2 v listopadu 1998. Infračervený snímek byl pořízen v březnu 1998. Disk a přidružené hvězdy jsou seskupeny do velkého temného mračna a jsou viditelné jen na infračervených vlnových délkách.

Kredit: NASA a B. Reipurth (CASA, Univ. of Colorado) Výzkumný tým tvoří vědci Bo Reipurth, Ka Chun Yu a John Bally z University of Colorado; Steve Heathcote z Cerro Tololo Inter-American Observatory a Luis Felipe Rodriguez z Universidad Nacional Autonoma de Mexico (UNAM).

(podle informací STSci 00-05 z 16. 3. 2000 přeložil DH)