OHŇOSTROJ NOVÝCH HVĚZD ROZSVĚCUJE GALAXII

Nedávno uvolněné obrázky získané pomocí NASA HST dalekohledu v červenci 1997 odhalují zajímavé hvězdné formace, které se vyskytují na pozadí sousední galaxie NGC 4214.

Ve vzdálenosti 13 milionů světelných let od Země, kde se NGC 4214 nachází, se v současné době formují kupy nových hvězd z mezihvězdného prachu a plynu. Na snímku HST můžeme vidět sled kroků při vytváření a vývoji hvězd a hvězdokup. Snímek byl vytvořen z expozic pořízených v několika filtrech pomocí kamery WFPC2. NGC 4214 obsahuje množství slabých hvězd pokrývajících většinu snímaného pole, ale snímku dominují ozdobné mraky žhavého plynu kolem jasných hvězdokup.

Nejmladší z těchto hvězdokup jsou umístěny v dolní pravé části snímku, kde se objevuje asi polovina z deseti jasných chomáčů žhavého plynu. Každý mrak fluoreskuje vlivem působení silného ultrafialového záření emitovaného z hvězd uvnitř mraků, které se zde vytvořily zásluhou gravitačního kolapsu plynu.

Na snímku HST mají mladé a horké hvězdy bělavou barvu s nádechem do modré, protože jejich povrchová teplota se pohybuje v rozmezí od 10000 až 50000 stupňů Celsia. Vedle emitování ultrafialového záření, tyto horké hvězdy také produkují stálý hvězdný vítr, jehož rychlost je tisíce kilometrů za sekundu a narušuje okolní plyn. Radiace a vítr z mladých hvězd doslova vypouští bubliny. Miliony let se bubliny zvětšují a hvězdy uvnitř stárnou.

Pohneme-li se k levé dolní straně snímku z nejmladších kup nalezneme zde starší hvězdokupu, kolem které plynná bublina vyhnala materiál a vytvořila se zde zřejmá dutina kolen centrální kupy.

Nejvíce nás však na snímku upoutá oblast blízko centra NGC 4214. Nachází se zde objekt, který je hvězdokupou ze stovek hmotných modrých hvězd, z nichž každá je více než 10000 krát jasnější než naše Slunce. Ohromná srdcovitá bublina nadmutá kombinací hvězdného větru a tlaku záření obklopuje kupu.

Expanze bubliny se zvětšuje jak mnoho hmotných hvězd je v centru dojde ke konci svého života a exploduje jako supernova. Tím, že je odebírán plyn, kupa v centru NGC 4214 nebude schopna vytvářet další nové hvězdy a svítivé hvězdy budou pokračovat v cestě k supernově a pak zmizí. Někde jinde v galaxii ale plyn nastartuje kolaps a začne se vytvářet jiná nová generace hvězd podobná té kterou dnes vidíme a postupně mizí. Slabé hvězdy na většině pole snímku jsou mnohem starší než jasní modří veleobři a ukazují nám epizody hvězdného zrození, která se odehrála v NGC 4214 před miliardami let.  Snímek analyzovala skupina astronomů: John MacKenty, Jesus Maiz-Apellaniz, Colin Norman, Nolan Walborn, Richard Burg, Richard Griffiths a Rosemary Wyse.

(podle zprávy STScI-PRC00-01 z 6.1.2000 připravil PH)