Co nového v Hostětíně

Jan Hollan, Veronica

Hostětín je obec na úpatí Bílých Karpat (jeho zem. délka a šířka: 17.881°, 49.051°), na nejvýchodnějším přítoku Olšavy (východnější Slavičín je už město valašské v povodí Vláry, tedy Váhu), s necelými třemi stovkami obyvatel, známá ale o dost více, než odpovídá její velikosti.

Za svou rostoucí proslulost vděčí celé řadě priorit. Mnohé věci, které se v Hostětíně uskutečnily, zatím zůstávají bohužel ojedinělé; aby tomu tak nebylo, má v Hostětíně vzniknout Centrum modelových aktivit pro venkov.

Hostětín je už léta znám svou kořenovou čistírnou odpadních vod, rekonstruovanou staletou sušárnou ovoce (užívanou i lidmi z širokého okolí) a jako centrum programu svépomocné instalace solárních soustav na ohřev užitkové vody. Také tím, že se tam každoročně v létě koná mezinárodní pracovní soustředění s mladými dobrovolníky většinou i ze zámoří (díky spolupráci s organizací INEX, viz dobrovolnici.cz).

Na podzim roku 2000 tam byla uvedena do provozu obecní štěpková výtopna (viz veronica.cz/echo, na kterou jsou napojeny všechny trvale obydlené domy - přestalo se tak topit fosilními palivy nebo elektřinou, na které v minulých desetiletích řada domácností zčásti přešla od tradičního kusového dříví. Kdo dříví má, může jím klidně doma topit i nadále, má-li občas chuť přikládat a chce-li trochu ušetřit.

Mimo topné období je ale výtopna odstavená, aby ztráty do země a do vzduchu nebyly větší než ta trocha tepla potřebná na teplou vodu. Rostoucí počet domů ohřívá tehdy vodu přirozeným způsobem, totiž pomocí slunce - takových domácností je v Hostětíně už jedna osmina, což je podíl, který nemá mnoho obcí ani v Rakousku, a zájem o to má mnoho dalších - jen těch řemeslníků, kteří by uměli, měli čas a chuť vést takové montáže, pořád ještě chybí. Nejnovější standardní svépomocný solární systém, instalovaný v létě 2001, se přitom vyznačuje tím, že jeho kolektor (s obvyklým absorbérem o ploše 6 m2) je integrovaný do (staré) střechy - rám tvoří jen coulové desky, zvenčí je vidět jen zasklená černá plocha a zbylá tašková krytina. Takové levné a pěkné kolektory by měly být v budoucnu běžné, ten snad první český je k vidění hned na prvním domě ve vsi, přijíždíte-li od Pitína.

Jiným projektem, který v roce 2000 začal nést své ovoce (šťávu z jablek), je moštárna postavená v opravené staré stodole hned pod návsí. Pasterované mošty (od čerstvého moštu se liší jen tím, že neobsahují hrubší kal) z Hostětína v minerálkových lahvích jsou dnes k dostání i v řadě měst, především v Brně, část produkce je certifikovaná jako bioprodukt (mohla by být větší, ale na spousty drobných selských sadů, z nichž mnohé chemické ošetřování nikdy nepoznaly, zákon o ekologickém zemědělství jaksi nemyslel a docílit jejich certifikace je zbytečně obtížné). Jablka, která zůstávala v posledních desetiletích ležet na zemi a sady, které se zdály zbytečné, získaly tak zase svou tradiční roli. Není divu, že občanské sdružení, které moštárnu vlastní, se jmenuje Tradice Bílých Karpat.

Na moštárně nahradil třetinu taškové krytiny na jižní straně v létě 2001 velký kolektor, sestavený přímo na střeše a užívající nejlepší existující techniku. Plocha absorbéru, letovaného stříbrnou pájkou z proužků firmy tinox.de, je 36 m2, krytý je hrbatým ,,solárním`` sklem (tj. z nepatrným obsahem železa a kaleným). Rám je ze dřeva, stejně jako opora pro minerální izolaci pod absorbérem, jen okraje rámu pak místní klempíři pak zakryli tenkým hliníkovým plechem. Zbývá teď kolektor propojit s velkým zásobníkem (starým darovaným, o objemu 9 m3) a soustavu připojit jak k provozu moštárny, tak hlavně k obecní tepelné síti - velký kolektor může v létě poskytnout vodu pěti až deseti domům, které stojí blízko moštárny a vlastní solární systém nemají. V budoucnu bude soustava sloužit též budově výše zmíněného Centra, které v Hostětíně postaví Nadace Veronica (samotná budova by měla být též velmi příkladná, dost možná půjde o první budovu v Česku splňující standard pasivního domu).

Reportáž ze stavby velkoplošného kolektoru viz veronica.cz/tinox.

About this document ...

Co nového v Hostětíně

This document was generated using the LaTeX2HTML translator Version 99.2beta6 (1.42)

Copyright © 1993, 1994, 1995, 1996, Nikos Drakos, Computer Based Learning Unit, University of Leeds.
Copyright © 1997, 1998, 1999, Ross Moore, Mathematics Department, Macquarie University, Sydney.

The command line arguments were:
latex2html -init_file /home/hollan/cslatex/.l2h_cz-i_alone hostet01.tex

The translation was initiated by Jan Hollan on 2001-11-06

hollan@ped.muni.cz (english / česky, raději než ,,cesky``)