Přehled nejbližších zatmění Slunce a Měsíce nad územím České republiky

Zatmění Slunce v letech 2031 - 2040

Z území České republiky spatříme 6 částečných zatmění Slunce. První z nich nastane 20. března 2034 dopoledne. Z našeho území spatříme přibližně 14 procentní zákryt Slunce "zespod". Kdo by chtěl zatmění spatřit jako úplné, musí se vydat do střední a severovýchodní Afriky. Maximální délky nabude zatmění nad územím Chadu a dosáhne délky 4 minut a 9 vteřin. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

"Ukousnutý" sluneční kotouč nás překvapí 21. srpna 2036. Tesně před západem Slunce Měsíc zakryje ze severu Slunce téměř 70 procenty svého průměru. Největší zatmění bude v Arktidě, kde nastane jako částečné o velikosti 86 procent. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE.

Hned o rok později budeme svědky dalšího částečného zatmění s velikostí okolo 61 procent. Odehraje se v dopoledních hodinách 16. ledna 2037 (maximum kolem 10:30). I toto je na povrchu Země pouze částečné, největší ve Skandinávii o velikosti 71 procent. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE.

Toho samého roku pak v případě zájmu o úplné zatmění bude výhodné vycestovat do Austrálie či na Nový Zéland. Odtamtud bude pozorovatelný až 4 minuty dlouhý zákryt Slunce. Zatmění nastane 13. července 2037, více v mapce ZDE. Další informace a animace ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

V roce 2038 mají nastat dvě prstencová a jedno úplné zatmění. Obě prstencová budou od nás pozorovatelná jako částečná. První z nich 5. ledna 2038 nám nabídne 10 procentní zákryt Slunce krátce před jeho západem. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

Další prstencové zatmění nastává 2. července 2038 a pozorovatelné bude především ze severozápadní a východní Afriky. Z našeho území spatříme v pozdních odpoledních hodinách částečné zatmění o velikosti kolem 10 procent. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

Zmíněné úplné zatmění tohoto roku nastane 25. prosince 2038 opět nad územím Austrálie a Novým Zélandem. Nejdéle potrvá v moři západně od Nového Zélandu s maximální délkou 2 minuty 18 sekund. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

I následující rok si budeme moci vychutnat poměrně velké částečné zatmění Slunce z pohodlí našeho domova. Dojde k němu 21. června 2039 večer a maximální fáze bude mít velikost kolem 80 procent. Slunce bude zapadat přibližně tři čtvtě hodiny po maximu zatmění ještě "ukouslý" temným Měsícem. Jako prstencové si toto zatmění budou moci vychutnat především obyvatelé Aljašky, Arktidy, Grónska a Skandinávie. Více na mapce ZDE. Další informace a animace ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

Správa stránek: Expresní astronomické informace.