Přehled nejbližších zatmění Slunce a Měsíce nad územím České republiky

Zatmění Slunce v letech 2021 - 2030

Od roku 2021 začíná pro území české republiky desetiletí poměrně četných zatmění Slunce, byť jen částečných. Zároveň v tomto období nastane jedno z nejdelších úplných zatmění v tomto století vůbec, které bude pro Evropu velmi vhodně položené.

První z těchto zatmění nastane 10. června 2021 a od nás bude částečné s maximálním zakrytím slunečního kotouče okolo 17 procent. Zatmění je jako prstencové pozorovatelné například v Grónsku, kde také bude trvat prstencová fáze nejdéle (3 minuty a 51 sekund). Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

Další zatmění bude částečné, u nás nastane krátce před polednem jeho maximální fáze. Měsíc zakryje Slunce 42 procenty povrchu kotouče. K zatmění dojde 25. října 2022. Největší pokles světla zaznamenají v severozápadním Rusku, kde dojde k zakrytí 86 procenty měsíčního kotouče. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE.

Lákající zatmění by mohlo být i 8. dubna 2024, které sice od nás nebude vidět ani jako částečné, ale ekonomicky je relativně výhodné, neboť pás totality přechází přes východní a jižní část Spojených států. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

29. března 2025 budeme svědky 20-ti procentního zatmění. Maximální fáze připadá na 17 minut po poledni a ve světě budou moci pozorovat největší částečné zatmění v Kanadě (94 procent, mapka ZDE). Další informace a animace ZDE.

V letech 2026 a 2027 nastanou pro Evropu nejlepší úplná sluneční zatmění v celé dekádě. Přímo v Evropě budeme moci úplné zatmění Slunce spatřit 12. srpna 2026. Pás totality bude začínat v Arktidě a končit ve Středozemním moři pod španělským územím, kde budeme moci spatřit krásné sluneční zatmění před západem Slunce. I z České republiky nastane velmi pěkné částečné zatmění, kdy Měsíc zakryje Slunce 89 procenty před západem Slunce! (Bude však nutné se vydat na západ Čech, neboť na východě území nastane maximální fáze již pod obzorem). Mapka zatmění ZDE. Další informace a animace najdete ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

V létě 2. srpna 2027 dojde k podobně dlouhému (avšak o 16 sekund kratšímu) úplnému zatmění jako v Číně v roce 2009, které budeme moci v Evropě spatřit jako částečné (okolo 54 procent) a kdo jej bude chtít vidět jako úplné a zároveň nejdelší možné, tomu bude stačit cesta do relativně nedalekého Egypta. Půjde pravděpodobně o nejočekávanější úplné zatmění v té době vůbec, neboť samotné zatmění bude velmi dlouhé a pás totality prochází oblastmi s nejmenším výskytem srážek na světě. Více na mapě ZDE. Další informace a animace pak najdete ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

Malý výlet do exotického Španělska 26. ledna 2028 obohatí prstencové zatmění ve večerních hodinách při západu Slunce. Nad naším územím už bude Slunce pod obzorem, ale cesta do Španěl se určitě vyplatí, neboť úkaz tam potrvá přes 7 minut. Více na mapě ZDE. Další informace a animace pak ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

Toho samého roku se odehraje ještě jedno zatmění, které rozhodně stojí za zmínku. Jedná se o úplné sluneční zatmění 22. července 2028, jehož délka bude přesahovat v maximální fázi magickou hranici 5 minut. Z našeho území jej nespatříme ani jako částečné, ale kdo se vydá do Austrálie, tak pás totality tohoto zatmění ji velmi dobře přechází i skrze australské pouště, v nichž bude velmi vysoká pravděpodobnost jasného počasí. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

Ráno 12. června 2029 spatříme "ukousnutý" východ Slunce. Částečné zatmění bude mít od nás velikost jen 14 procent. Ani největší zatmění, které bude pozorovatelné v Arktidě, nedosáhne žádné závratné velikosti. Nad kanadským územím bude mít 46 procent. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE.

Celou dekádu završí opět poměrně zajímavé zatmění, tentokrát prstencové. Od nás jej spatříme v ranních hodinách po východu Slunce 1. června 2030 jako částečné okolo 70 procent. Kdo jej bude chtít vidět jako 94 procentní prstencové zatmění, opět mu postačí cesta do nedalekých afrických států, například do Tuniska či Libye, nebo pak do Řecka, Turecka či Ruska, odkud bude pohled na zatmění ještě lepší. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

Správa stránek: Expresní astronomické informace.