Přehled nejbližších zatmění Slunce a Měsíce nad územím České republiky

Zatmění Slunce v letech 2011 - 2020

Od nás bude pozorovatelné velkolepé částečné zatmění Slunce v roce 2011. Dojde k němu 4. ledna ráno a Slunce bude zakryto 79 procenty povrchu měsíčního kotouče. Byť zní toto procento lákavě a napovídá, že v některých nedalekých státech by mohlo být pozorovatelné jako úplné, zdání někdy klame. Největší fázi zatmění budou moci pozorovat na severu Skandinávie, avšak jen 86 procentní. Na zeměkouli pás totality neprochází. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE.

V roce 2015 budeme svědky zajímavého dopoledního zatmění Slunce. Půjde o částečné zatmění 20. března, kdy krátce před 11. hodinou ranní Měsíc zakryje 74 procent sluneční kotouče shora, takže sluneční srpek bude vypadat jako dva ostré rohy. Jako úplné jej budou moci pozorovat opět v Arktidě. Evropě nejblíže projde pás totality mezi britskými ostrovy a Islandem přes Faerské ostrovy. Totalita tam bude trvat necelé tři minuty. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE. Interaktivní Google mapa ZDE.

Když pomineme některá zajímavá úplná a prstencová zatmění především v tichomoří, tak by se do této dekády dalo zařadit i poměrně přístupné úplné zatmění Slunce 21. srpna roku 2017, u něhož pás totality prochází téměř výlučně po celé šířce Spojených států. Nejdelší zatmění nastane ve vnitrozemí na východě USA a potrvá 2 minuty 40 sekund. Mapka ZDE. Další informace a animace ZDE. Jen pro zajímavost - toto zatmění patří do stejné série SAROS (číslo 145) jako zatmění 11. srpna 1999, které jsme mohli v Evropě sledovat jen nedaleko České republiky. Interaktivní Google mapa ZDE.

Správa stránek: Expresní astronomické informace.