Přehled nejbližších zatmění Slunce a Měsíce nad územím České republiky

Zatmění Měsíce v letech 2031 - 2040

Oproti minulé dekádě bude tato na měsíční zatmění viditelná z Evropy mnohem bohatší. Dekádu nad naším územím načne polostínové zatmění 7. května 2031, které bude očima znatelné především v době, kdy bude Měsíc vycházet nad obzor. Mapka ZDE.

První výrazné zatmění Měsíce spatříme večer 18. října 2032 a bude úplné. Úkaz jej v celém průběhu a poměrně vysoko nad obzorem. Mapka ZDE.

Na jaře roku 2033 nastane úplné zatmění Měsíce jen o málo hůře viditelné. Měsíc bude vycházet 14. dubna 2033 už částečně zakrytý. Úplné zatmění pak už spatříme v celém průběhu. V blízkosti ztemnělého pak nalezneme jasnou hvezdu Spika ze souhvězdí Panny. Mapka ZDE. Druhé úplné zatmění Měsíce na podzim toho roku z našeho nespatříme vůbec.

Až po více jak jednom roce, 19. srpna 2035 bude z našeho území pozorovatelné další částečné zatmění. Nastane časně zrána a Měsíc bude ponořen v zemském stínu 11 % svého průměru. Mapka ZDE.

V roce 2036 uvidíme z našeho území hned dvě úplná zatmění. První z nich, 11./12. února 2036, bude pozorovatelné v celém svém průběhu. Půjde o poměrně fotogenickou podívanou, neboť v době úkazu bude na obloze ztemnělý Měsíc ležet mezi Saturnem a jasnou hvězdou Regulus v souhvězdí Lva. Nízko nad západním obzorem pak nalezneme blízko sebe planety Jupiter a Mars. Mapka zatmění ZDE. Druhé zatmění toho roku se pak odehraje v druhé polovině noci ze 6. na 7. srpna 2036. Úkaz uvidíme v podstatné části svého průběhu, Měsíc zapadá až během ubývající částečné faze. Během zatmění Měsíc zakryje poměrně jasnou hvězdu theta Cap (4.1 magnitudy, v souhvězdí Kozoroha). Mapka zatmění ZDE.

Ráno 27. července 2037 spatříme při západu Měsíce částečné zatmění. Maximální fáze bude dosahovat 81 procent, ovšem to už bude z našeho území Měsíc pod obzorem. Mapka ZDE.

Rok 2038 nepřinese žádné úplné zatmění. Z našeho území spatříme jen dvě výraznější polostínová (21. ledna 2038 ráno, mapka ZDE, a 11. prosince 2038 večer, mapka ZDE).

Následující rok 2039 bude ve znamení velmi výrazných částečných zatmění. První z nich bude dosahovat své maximální fáze ještě těsně pod obzorem, před východem Měsíce večer 6. června 2039. V největší fázi bude Měsíc (ještě pod obzorem) ponořen 89 % svého průměru v zemském stínu. Mapka ZDE. Mnohem lépe na tom bude druhé částečné zatmění, jehož velikost bude téměř 95 % (bude tedy témeř úplné). Dojde k němu večer 30. listopadu 2039 a proběhne témeř celé nad obzorem (pouze polostínová fáze bude probíhat ještě před východem Měsíce). K zatmění navíc dojde na velmi fotogenickém hvězdném pozadí v souhvězdí Býka, mezi hvězdokupami Hyády a Plejády. Mapka ZDE.

Celou dekádu pak završí 18. listopadu 2040 poměrně dlouhé a v celém svém průběhu pozorovatelné úplné zatmění Měsíce. Maximální fáze nastane nad naším územím večer krátce po osmé hodině. Stejně jako v roce předcházejícím se nabídne fotografům nádherné seskupení ztemnělého Měsíce s otevřenými hvězdokupami Hyády, Plejády a jasnou rudou hvězdou Aldebaran. Mapka průběhu ZDE.

Správa stránek: Expresní astronomické informace.