NASA A PROJEKT ODYSSEY

Donald Savage, Headquarters, Washington

Mary Hardin, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Nejčerstvější pozorování kosmické sondy NASA Odysea, která získává snímky planety Mars, v infračervené oblasti poskytuje informace o zastoupení vodního ledu na této planetě."Průzkum, který provádí kosmická sonda Odyssey je velmi vyjímečný," řekl Dr. Jeffrey Plaut, odborník projektu Odyssey z JPL, Pasadena.

"Snímky dokladují nové představy o planetě Mars," dodává Plaut.  V polovině října 2002 byl potvrzen kysličník uhličitý, jako sezónní záležitost v oblasti severního pólu a to dalo vědcům možnost spekulovat s myšlenkou postupného vypařování tohoto ledu se změnou ročního období.

Na základě údajů ze sondy vyplývá, že více vodního ledu a ledu v půdě se nachází v oblasti jižního pólu."Infračervené snímky a snímky ve vizuální oblasti odhalují podivuhodnou rozmanitost povrchových rysů a útvarů na této planetě.

Rozdílná teplota ukazuje na různě vrstvené útvary, skalnaté trosky, písek a prach vyprodukovaný impaktními krátery, erozivní činností marsovských větrů," řekl dr. Philip Christensen, vedoucí projektu termálního průzkumu v rámci projektu Odyssey.

"Barevné infračervené snímky Marsu ukazují vrstevnaté střídání skalnatých povrchů, jak je v menším možno vidět na Zemi ve Velkém kaňonu v USA.

Vizuální snímky ukazují, že planeta Mars je z větší části pokryta prachem, který má oranžovo červenou barvu. Je možné, že v dávné minulosti na Marsu vládly podobné podmínky, jako na Zemi. Zatím však není ujasněn podnět,který vše změnil a uvedl Mars do stavu, v kterém se nachází dnes.

Mars je tedy v současné době středem zájmu, neboť je nejbližším tělesem, které by měl prozkoumat člověk osobně. Podobnosti s pozemským vývojem přidává i změna ročních období na Marsu. Dnes je již jasné, že když planeta potratila hustou atmosféru, začala i ztrácet povrchovou vodu.

Další informace o misi 2001 Mars Odyssey můžete získat na Internetuhttp:// mars.jpl.nasa.gov/odyssey/.

(podle relace 02-239 z 9.12.2002 připravil PH)