MISE SONDY NEAR SHOEMAKER BYLA PRODLOUŽENA O 10 DNŮ

 


Kosmická sonda NEAR Shoemaker, která 12. 2. úspěšně přistála na povrchu asteroidu (433) Eros stále komunikuje s řídícím střediskem v Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL), Laurel, MD. Sonda byla přeprogramována tak, aby zahájila sběr dat z povrchu asteroidu.

Čtrnáctého února NASA oznámila, že misi NEAR prodlužuje o 10 dnů, aby v této době bylo možné shromažďovat data z palubního gamma-ray spektrometru, vědeckého přístroje, který může poskytnout naprosto unikátní informace o povrchu a podpovrchovém složení Erosu.

NEAR Mission Operations Manager Robert Nelson řekl, že tým také poslal kosmické sondě příkaz aby přeposlala zbytek dat, které má uložen v palubním rekordéru. Dosud datový přenos zahrnoval pouze spolehlivá telemetrická data. Komunikace probíhala pomalejší rychlostí přes všesměrovou anténu. "Nyní po přistání je naším primárním cílem získat soubor dat měření z gamma-ray spektrometru," dodal.

Historické přistání sondy NEAR Shoemaker na Erosu naplnilo sen konstruktérů a plánovačů mise - poskytnout týmu NEAR další vědecké a inženýrské informace, daleko více než se očekávalo během opatrných manévrů během sestupu k povrchu.

Kosmická sonda přistála naprosto perfektně v 3h01m52s EST na tělese vzdáleném 3.2 miliardy km. Přistání bylo mnohem měkčí, než se očekávalo (rychlostí mezi 1.5 a 1.8 m/s), bylo to jedno z nejměkčích přistání v historii planetárního výzkumu. V prvních chvílích po úspěšném přistání vědci uvažovali o možnosti ještě jednou se sondou odstartovat a znovu přistát kousek vedle, udělat se sondou jakýsi skok a přeskočit na jiné místo. K tomuto manévru v nádržích sondy ještě zbývá palivo. Nyní sonda přistála asi 200m od plánovaného místa.

Během posledních pěti km během fáze sestupu sonda NEAR Shoemaker pořídila 69 detailních snímků, snímek s největším rozlišení pochází z výšky 120 m. Obsahuje povrchové detaily o velikosti menší než 1 cm. Také jsou na něm zachyceny určité překvapující prvky pro vědce. Na snímku vědci detekovali rozlomené balvany, kráter o rozměru fotbalového hřiště vyplněný prachem a tajemnou oblast, ve které, jako by se povrch bortil.


(podle informací JHU APL z 14. 2. 2001 přeložil DH)