SONDA NEAR SHOEMAKER SE OPĚT PŘIBLÍŽILA K ASTEROIDU

Pohled na skutečnou povahu asteroidu Eros se k nám zase o trochu přiblížil - a to doslova - stalo se tak během manévru, kdy kosmická sonda NASA NEAR Shoemaker v uplynulém týdnu opět sestoupila na nižší orbitu.

Večer 1. 4. 2000 zažehla na dobu 40s sonda NEAR Shoemaker korekční motorky a poté začal strmý sestup na dráhu ve výšce 100 kilometrů, kterou sonda zaujme 11. dubna.

Od 3. března se NEAR Shoemaker nacházela na téměř kruhové dráze ve výšce 205 kilometrů od středu Erosu. Členové týmu NEAR předpokládají, že snížení vzdálenosti od povrchu Erosu přinese ostřejší pohledy na povrch tohoto geologicky zajímavého světa, a přinese šanci dozvědět se více o vzájemném vztahu mezi mnoha pohořími, úžlabinami a krátery.

Očekává se, že brzy dostane tým příležitost nashromáždit informace o základním složení asteroidu. S pomocí tří příležitostí vhodného osvětlení Sluncem 22. a 23. března již přístroj na sondě X-Ray/Gamma Ray Spectrometer (XGRS) rozpoznal další fluorescenční "známky" hořčíku, hliníku, křemíku, vápníku a železa na povrchu Erosu. Měření přístroje XGRS bylo podobné tomu, jaké výsledky získal při první příležitosti osvětlení povrchu Sluncem 2. března - ze vzdálenosti, která byla čtyřikrát větší než pro kterou je přístroj navržen.

"V těchto vzdálenostech ověřujeme, že přístroj má citlivost takovou, jakou potřebujeme," řekl Dr. Jacob Trombka, vedoucí týmu kolem přístroje XGRS z NASA Goddard Space Flight Center. "Měření nás stále utvrzuje v tom, že přístroj pracuje jak má."

Sonda NEAR Shoemaker se v současné chvíli nachází 218 milionů kilometrů od Země, obíhá kolem Erosu rychlostí 5 km/h. Historická, roční studie asteroidu nyní úspěšně pokračuje již šestým týdnem.

(podle informací Florida Today z 2. 4. 2000 přeložil DH)