SONDA NEAR MAPUJE LASEREM ASTEROID EROS

Richard Stenger, CNN Interactive Staff Writer

LAUREL, Maryland (CNN) -- Vědci projektu oznámili, že kosmická sonda NEAR v pátek snížila svoji dráhu kolem Erosu na výšku asi 208 km. Je to nepatrně odlišná dráha od toho co bylo plánováno, ale stále v akceptovatelném rozsahu.
První umělá družice asteroidu, postavená v NASA bude i v dalších měsících stále mapovat povrch a měřit gravitační pole. K tomuto účelu používá různé speciální přístroje, včetně laserového měřiče vzdálenosti, který byl v uplynulém týdnu poprvé použit.

Kosmická sonda Near Earth Asteroid Rendezvous (NEAR) svou misi na oběžné dráze kolem planetky začala 14. února. Vědci doufají, že detailní studium Erosu nám poskytne pohled na vznik celé sluneční soustavy.
Dosud sonda NEAR kroužila kolem Erosu na dráze 320 km. Páteční 15-s zapálení motoru posunulo sondu blíže k povrchu. Předběžné odhady naznačovaly, že tato korekce nebude dostatečná k dosažení plánované dráhy 200 km.
"Zdá se, že zapálení motoru bylo o trochu kratší, ale i přes to dopadla korekce dobře," prohlásil ředitel mise Bob Farquhar.

Laserový svazek hladí povrch planetky

Vědci plánují použít laser ve větším měřítku v době, kdy se NEAR ještě více přiblíží k Erosu. Tím bude možné získat přesná měření povrchových útvarů na tomto brambor připomínajícím asteroidu.

"Pomocí této techniky se nám podaří získat přesný model tělesa. Laser bude poskytovat hodnoty ještě přesnější než optické přístroje," řekl Farquhar. NEAR se pohybuje relativní rychlostí vůči Erosu rychlostí 5 km/h. K dalšímu zapálení motoru dojde 1. dubna. Tím se opět sonda přisune blíže k asteroidu a to na vzdálenost 100 km. "Neradi bychom narazili do asteroidu, proto sestupujeme dolů opatrně a pomalu," dodal Farquhar.

(podle informací CNN z 3. 3. 2000 přeložil DH)