PLANETARNI ASTRONOMOVE ZACALI NOVY ROK DVEMA OBJEVY



Douglas Isbell, Headquarters, Washington, DC
Diane Ainsworth, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, CA


Prvni objevy letosniho roku, ktere se podarili tymu astronomu z NASA Jet Jet Propulsion Laboratory (JPL), Pasadena, CA, se tykaji vyjimecnych teles ve slunecni soustave - asteroidu s velmi zridkavou drahou blizko Zeme a vzdalene komety.

10. ledna oznamili objev noveho telesa planetarni vedci JPL Eleanor Helinova, Steve Pravdo, David Rabinowitz a Ken Lawrence. Objev se podaril diky nekolika jasnym nocim a pouzitim citlive CCD kamery nazyvane Near-Earth Asteroid Tracking (NEAT), systemu, na stanici Mt. Haleakala, Maui, HI. Kratce po objevu se na sledovani objektu zamerili pozorovatele na celem svete, zejmena v Japonsku, Cine, Australii, Kanade, Italii a Ceske republice.

"Tento asteroid je clenem velmi zridkave rodiny planetek, kterym se rika Atenani. Po vetsinu sveho "zivota" se nachazi v ramci zemske drahy," rika Helinova, hlavni vyzkumnice projektu NEAT. "Teleso ma vetsi sklon vuci rovine zemske drahy nez vetsina ostatnich Atenanu; vlastne s 31o je to druhy nejvetsi sklon, ktery u teles teto skupiny zname."

Draha telesa s tak vysokym sklonem je neobvykla a muze byt vysledkem interakce na dlouhou vzdalenost s planetami, nebo muze pochazet z drivejsiho tesneho pruchodu kolem Zeme. Bude-li objeveno vice Atenanu, budeme moci temto gravitacnim vlivum lepe porozumet.

Podivny asteroid 1997 AC11 je slaby objekt s absolutni hvezdnou velikosti 21 mag a jeho prumer odhadujeme asi na 200 m. Je to pouze 24 Atenan v 21 lete historii, od doby, kdy Helinova objevila a pojmenovala prvniho Atenana, v lednu 1976. S drahami, ktere jsou mensi nez Zemska a kratkymi periodami jsou Atenani v blizkosti Zeme dosti casto. Takova tesna priblizeni ale znamenaji vetsi pravdepodobnost srazky se Zemi oproti jinym skupinam asteroidu.

"Atenani se nikdy nevzdali daleko od Zeme a zemskou drahu mohou krizovat az ctyrikrat do roka," rika Helinova. Napriklad 1997 AC11 ma periodu 8/10 roku nebo priblizne 9.5 mesice. Dalsim pozorovanim tohoto telesa v nadchazejicich mesicich budeme schopni jeho drahu charakterizovat presneji. Presnejsi data nam umozni pocitat jeho mozne kolize se Zemi do vzdalene budoucnosti."

Spolu s novym Atenanem objevili astronomove take novou kometu. Nyni se nachazi velmi daleko ale pohybuje se smerem k Zemi a Slunci a promita se zdanlive do souhvezdi Lva. Kometa ma oznaceni 1997 A1 a predpoklada se, ze nejblize Zemi bude 6. unora. Kolem Zeme proleti ve vzdalenosti asi 368 milionu kilometru, ale na nocnim nebi zustane viditelna po nekolik mesicu.

"Tato kometa ma za sebou dlohou cestu z Oortova mracna, oblasti daleko za drahou Pluta, o ktere se domnivame, ze je domovem az trilionu komet," rika Helinova. "Kometa ma parabolickou drahu, coz znamena, ze nasi slunecni soustavou proleti pouze jednou a pak uz ji pravdepodobne nikdy neuvidime. Prilet komety s parabolickou drahou neni mozne predpovedet. Objevi se bez varovani."

V case objevu byla 1997 A1 dosti slaba a jeji hvezdna velikost byla 19 mag. Mela slabe kondenzovane jadro s difuznim halem a kratky ohon, rika Helinova. Minor Planet Center na Smithsonianske Astrofyzikalni Observatori v Cambridge, stat Massachusetts (MA), objev komety oznamil jako parabolickou kometu se sklonem drahy vuci ekliptice 145o a predznamenanim, ze teleso neproleti blize nez 3.17 AU od Slunce.

Pozorovaci tym NEAT ve spolupraci s ostatnimi pracovisti pod vedenim Table Mountain Observatory v San Bernardino, stat Kalifornie (CA), bude behem nekolika dalsich mesicu pokracovat ve sledovani a charakterizovani komety dokud bude pozorovatelna.

Pri tesnem priblizeni 6. unora bude nove objevena kometa pozorovatelna v souhvezdi Raka. Jeji jasnost se ovsem bude pohybovat kolem 18. mag. Kometu budou moci pozorovat stredne velke dalekohledy vybavene CCD detektory, dodava Helinova. Astronomove hlasi, ze kometa pri priblizovani Slunci pokracuje v uvolnovani plynu, ci ohrevu a vyparovani nekterych jejich ledovych casti.

Cernobile snimky z nizkym rozlisenim obou objektu naleznete na Internetu na URL: http://huey.jpl.nasa.gov/~spravdo/neat.html.

Objevy velmi slabych nebo vzdalenych objektu a takova prekvapeni jsou mozna jen pouzitim pokrokovych technologii, plne automatizovanych CCD dalekohledu. Napriklad kamera NEAT obsahuje velmi velky a velmi citlivy CCD prvek o velikosti 4096x4096 pixelu. Kamera je instalovana na 1-m dalekohledu, ktery na vrcholek Mt. Haleakala dopravilo Americke letectvo.

Pomoci tohoto mocneho, plne automatizovaneho systemu mohou astronomove objevovat mnohem vice objektu nez v minulosti. Napriklad lednova pozorovaci serie ziskala vice nez 700 pozorovani planetek, vcetne asteroidu s vysokym sklonem a velkeho mnozstvi krizicu Marsu. Telesa budou potvrzena az bude k dispozici vice pozorovani. Od pocatku projektu NEAT koncem roku 1995 jiz mame pozorovano vice nez 9000 objektu, z nichz vice nez 50 procent jsou nove a vice nez 800 z nich je uz pojemnovano.

Projekt NEAT byl zalozen a veden Jet Propulsion Laboratory pro urad NASA Vesmirne vedy, Washington, DC.