DVA VOYAGERY PO DVACETI LETECH



Donald Savage, Headquarters, Washington, DC
Mary Hardin, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, CA


Dvacet let po svem vypusteni a dlouho po svem planetarnim pruzkumu leti oba Voyagery pres dalsi milniky napric neviditelnou hranici, ktera oddeluje nasi slunecni soustavu od mezihvezdneho prostoru (heliopauza).

Od roku 1989, kdy se Voyager 2 setkal s planetou Neptun, obe sondy studuji prostredi vne nasi slunecni soustavy. Vedecke pristroje na obou sondach jsou citlive na signaly, ktere jak vedci veri prichazeji z heliopauzy, nejvnejsnejsiho konce slunecniho magnetickeho pusobeni, ktere sonda musela prekonat, aby se dostala do mezihvezdneho prostoru.

"Behem prvni dvou desetileti Sonda Voyager mela nestejnou objevitelskou cestu. Dnes jsou na tom stejne, trebaze Voyager 1 je nyni vice nez dvakrat dal od Slunce jako planeta Neptun, obe sondy dnes budou objevovat nove informace v mezihvezdnem prostoru," rika Dr. Edward Stone, vedec projektu Voyager a reditel JPL, Pasadena, CA. "Voyagery mohou fungovat v tak velkych vzdalenostech od Slunce diky jejich nuklearnimu zdroji energie, ktery obstarava elektrickou energii k jejich funkci."

"Na zaklade dat z Voyageru o kosmickem zareni byl ucinen predpoklad zakonceni nasi slunecni soustavy heliopauzou ve vzdalenosti od 62 do 90 astronomickych jednotek od Slunce. Nejvice odhadu bylo na vzdalenost kolem 85 AU. Voyager je smerem od nas ve vzdalenosti okolo 67 AU a pohybuje se od nas rychlosti 3.5 AU za rok, tak, ze by mohl ocekavanou hranici prekrocit nekdy pred koncem roku 2003," rika Dr. Alan Cummings.

"Na zaklade detekovane radiove emise na Voyageru 1 a 2 v roce 1992 bylo odhadnuto, ze heliopauza se nachazi ve vzdalenosti 110 az 160 AU od Slunce.," rika Dr. Donald A. Gurnett.

Voyager 2 byl vypusten 20. srpna 1977 a Voyager 1 byl vypusten o nekolik tydnu pozdeji 5. zari 1997 na rychlejsi drahu. Zpocatku byly obe sondy urceny pouze k pruzkumu dvou planet - Jupiteru a Saturnu. Ale neuveritelny uspech techto dvou prvnich setkani a "dobre zdravi" obou sond primelo NASA k prodlouzeni mise u Voyageru 2 k planete Uran a Neptun. Let napric slunecni soustavou byl umoznen preprogramovanim drahy letu, ktery dostala sonda pri opusteni Zeme.

Ctyri pristroje ze vsech ostatnich, ktere jsou jeste funkcni, mohou dodavat soubor dat v casti interstelarni mise Voyageru. Plazmovy subsystem meri protony ve slunecnim vetru. "Nase zarizeni v posledni dobe pozoruje malo, pred rokem se zvysila rychlost slunecniho vetru, ktera vrcholila ke konci roku 1996. My nyni pozorujeme pomaly pokles rychlosti slunecniho vetru," rika Dr. John Richardson z Massachusetts Institute of Technology. "Myslime si, ze vrchol rychlosti je ve shode s nedavnym slunecnim minimem. Blizime se k slunecnimu maximu v roce 2000, pokles tlaku slunecniho vetru bude vysledkem pohybu heliopauzy dovnitr smerem k sonde Voyager."

Magnetometr na palube Voyageru meri magneticke pole, ktere je uvnitr meziplanrtarniho prostoru zprostredkovano slunecnim vetrem. Podle Dr. Normana Nase Voyagery bezne meri nejslabsi meziplanetarni magneticke pole a jsou take citlive k nabitym casticim, ktere nemohou byt detekovany primo, ale pomoci jinych pristroju na sonde

Jine pristroje, ktere jeste davaji data jsou planetarni radioastronomicky subsystem a ultrafialovy spektrometr.

Voyager 1 se setkal s Jupiterem 5. brezna 1979 a Saturnem 12. listopadu 1980. Potom, protoze jeho draha byla navrzena k pruletu kolem nejvetsiho mesice Titanu, cesta Voyager 1 byla nasmerovana k severni oblasti Saturnu a odtud byla sonda vlivem gravitacniho pusobeni planety nasmerovana ven z roviny ekliptiky. Voyager 2 dospel k planete Jupiter 9. cervence 1979 a k Saturnu 25. srpna 1981, pak sonda pokracovala k planete Uran, kam dorazila 25. ledna 1986, dale pokracovala k planete Neptun, kam dorazila 25. srpna 1989. Vlivem gravitacniho pusobeni Neptuna byla sonda Voyager 2 rovnez odeslana smerem k mezihvezdnemu prostoru.

Obe sondy maji dostatek elektricke energie, ktera umoznuje pohanet pristroje az asi do roku 2020, kdy klesne elektricke napeti k napajeni vedeckych pristroju. Elektricka energie je dodavana radioizotopovym zarizenim (Radioisotope Thermoelectriv Generators - RTGs), ktere umoznuje dodavat priblizne 470 watu. Na zacatku roku 1997 na Voyageru 1 to bylo jeste 334 W a na Voyageru 2 jeste 336 W.

Sondy Voyager jsou nyni od nas tak daleko, ze to trva 9 hodin radiovemi signalu nez se svetelnou rychlosti dostane ze sondy na Zemi. Vedecka data jsou vracena k Zemi v realnem case k 34 metrovym antenam, ktere tvori sit lokalizovanou v Kalifornii, Australii a Spanelsku. Voyager 1 mine v lednu 1998 kosmickou sondu Pioneer 10, protoze v te dobe bude nejvzdalenejsim lidskym objektem v nasi slunecni soustave.

Voyager 1 je priblizne 10.1 miliardy km vzdalen od Zeme a doposud procestoval na sve pouti od vypusteni 11.9 miliardy km. Voyager 1 opousti slunecni soustavu s rychlosti 17.4 km za sekundu.

Voyager 2 je priblizne 7.9 miliardy km vzdalen od Zeme a doposud na sve pouti od vypusteni procestoval 11.3 miliardy km. Voyager 2 opousti slunecni soustavu rychlosti 15.9 km za sekundu.