MIR SE PRAVDĚPODOBNĚ ZŘÍTÍ DO MOŘE O DEN POZDĚJI NEŽ SE PŘEDPOKLÁDALO


 

MOSKVA 18. března (ČTK) - O 24 hodin bude pravděpodobně odložena likvidace přesluhující ruské orbitální stanice Mir. Oznámila to dnes agentura ITAR-TASS, podle níž představitelé ruského Střediska pro řízení kosmických letů (CUP) naznačili, že Mir by měl ukončit 15letou pouť vesmírem 23. března. Nejmenovaný zdroj z CUP uvedl, že nyní je již na 80 procent jisté, že Mir dopadne do vod Tichého oceánu v pátek v 09:00 SEČ. Původní výpočty hovořily již o čtvrtku brzy ráno. Důvodem posunu je údajně fakt, že orbitální komplex klesá pomaleji než se předpokládalo.

Poslední fáze likvidace Miru začne ve chvíli, kdy se přiblíží k Zemi na 220 kilometrů. CUP hodlá přijmout definitivní rozhodnutí ohledně svedení stanice v pondělí.

Viktor Blagov, který je ve středisku nedaleko Moskvy odpovědný za zničení Miru, před časem sdělil, že poslední etapu letu stanice a její potopení do Tichého oceánu bude kontrolovat několik set odborníků CUP. Do celé této akce ale budou od Kamčatky až po Petrohrad zapojeny tisíce lidí, kteří pracují ve stanicích pro pozorování kosmických objektů.

Podle Blagova bude den zániku Miru pro pracovníky CUP těžký, a to nejen z technického, ale i psychologického hlediska. "Tito lidé celá léta řídili let orbitální stanice a teď ji budou muset potopit," poznamenal.

V posledních hodinách před zánikem Mir nepoletí nad žádnými jinými zeměmi než nad Ruskem. Původně se spekulovalo o tom, že trosky stanice by mohly dopadnout například na japonské území.

Závěrečná operace se uskuteční během posledních čtyř obletů Země; každý oblet trvá asi půldruhé hodiny. Při prvních dvou obletech dostane stanice ze Země dva brzdné impulsy, při třetím obletu se uskuteční "kontrola sestupné dráhy"; při čtvrtém obletu Země, kdy bude Mir nad Ruskem, bude vyslán poslední a nejsilnější impuls a zbytky stanice se zřítí do moře.

Některé z padajících částí Miru mohou mít údajně velikost menšího automobilu. Drtivá většina orbitální stanice prý ale shoří při přeletu zemskou atmosférou.