NA NEPTUNU A URANU JSOU ODHALENY VĚTŠÍ PODROBNOSTI


PASADENA, Calif. -- Nový adaptivní optický systém dalekohledu Keck II na Havaji dovolil astronomům získat nové snímky sedmé a osmé planety, které ukazují temné prstence kolem Uranu a bohatou atmosféru planety Neptun. Snímek Neptunu ukazuje planetu s hustou atmosférou s dynamickými rysy, včetně vírů, vln a pásů mraků podobných těm, které jsou vidět v atmosféře planety Jupiter.

" Vidíme nikdy předtím neviděné podrobnosti a detaily," řekl Imke de Pater, profesor astronomie na University of California, Berkeley. "Snímek ukazuje velmi zajímavé struktury v atmosféře planety, tak dynamické, jako jsou v atmosféře Jupiteru."

V Neptunově atmosféře je možné pozorovat pohybující se bouře s rychlostí větru až 400 metrů za sekundu na rovníku, což je rychlost až 30 krát větší než rychlost větru na Jupiteru.  

Tým astronomů má za úkol vysvětlit, proč je na Neptunu tak vysoká rychlost větru v atmosféře. Tým astronomů je tvořen astronomy z Berkeley, z Lawrence Livermore National Laboratory, z Caltech a z University of California v Los Angeles, který také zkoumá nový infračervený snímek Uranu. Tento snímek je prvním pozemním snímkem, na kterém je detekován slabý, ale tmavý a robusní systém prstenců, který obklopuje planetu. Snímek také dovoluje astronomům zjistit četnou strukturu mraků a jižní polární metanový opar na planetě Uran.

Tým představil tyto snímky na každoročním setkání Americké astronomické společnosti, oddělení pro planetární vědu, v Pasadeně. Nový adaptivní optický systém na Kecku II na Mauna Kea umožňuje astronomům korigovat při snímkování atmosférickou turbulenci a tím zabránit rozmazanosti obrázků a dosáhnou vyšší ostrosti a rozlišení.


(podle spa2510a z 25.10.2000 připravil PH)