LEONIDY 2000


M. Gyssens, International Meteor Organization, oznamuje, že mezi 17. a 18. listopadem bylo zaznamenáno několik maxim intenzity meteorického roje Leonid. Tyto předběžné závěry vychází z dat od velkého množství pozorovatelů z celého světa, kteří své výsledky dosud do IMO poslali. Je možné, že ještě před tím, než kolem 18.0 UT listopadu začala aktivita meteorického roje výrazně narůstat, byla detekována také menší maxima (ZHR asi 100) a to v časech 17.25 UT listopadu a 17.33 UT listopadu.

V noci ze 17. na 18.listopad bylo pozorováno maximum mezi 1h30 UT a 5h UT s četností okolo 200/h (ZHRS), kulminace nastala přibližně v předpovězenou dobu 1h44m UT s četností přibližně 300/h.

Dvě výrazná maxima byla pozorována během času 18.1-18.2 UT listopadu (ZHR asi 200-300) a kolem 18.30 UT ± 0.1 listopadu (ZHR kolem 400).

Výsledky pozorování jsou pozoruhodné neobyčejně velkým rozptylem individuálně zjištěných četností. Bylo to patrně zaviněno rušivým svitem Měsíce, který způsobil, že mnoho záblesků nebylo vůbec zaznamenáno.V důsledku toho musí být veškeré výsledky interpretovány velice opatrně, přestože průměrné hodnoty spočítané ze zaslaných pozorování jasně ukazují, že vše začalo 17.listopadu okolo 22h UT, v 1h30m 18.listopadu dosáhlo četnosti 200/h, která ještě dále narůstala a dosáhla maxima asi 300/h ve 3h45m±15m. Poté četnost začala klesat. Pozorovací okno pro Evropu nedovolilo další sledování, ale zdálo se, že četnost bude opět narůstat. Na tuto dobu však navazovalo americké pozorovací okno, které sledovalo další vzestup s četností okolo 300/h (v 5h30m), přičemž maxima bylo dosaženo v 7h15m s četností okolo 450/h. Poté četnost začala rapidně klesat a 18.listopadu v 10h už byla aktivita srovnatelná s úrovní před prvním maximem.

První maximum může souviset se návratem rodičovské komety 55P/Tempel-Tuttle v roce 1733, jejíž prachovou stopou měla Země podle předpovědi projít 18.listopadu ve 3h44m (Asher, McNaught 1999, WGN 27, 85), druhé maximum může souviset s prachovou stopou komety 55P/Tempel-Tuttle po jejím návratu v roce 1866 pro které Asher a McNaught předpověděli zvýšení četnosti meteorů kolem 18.listopadu v 7h51m UT,  ačkoli současné výsledky ukazují, že toto druhé maximum nastalo asi o půl hodiny dříve.

Radarová pozorování z Ondřejova (Pavel Koten) a z Leibnizova Institutu Atmosférické Fyziky (Ulf von Zahn) potvrdila výsledky vizuálních pozorovatelů. Nicméně v současné době nejsme schopni stanovit přesné údaje o maximech, hlavně proto, že nebyla ostře ohraničena. Také se musíme zmínit o tom, že někteří severoameričtí pozorovatelé z navzájem velmi odlehlých míst uvádějí, že druhé maximum nastalo dříve, než bylo předpovězeno. Konečně také musíme uvést, že mnoho pozorovatelů uvádí, že maxima byla doprovázena množstvím velmi jasných meteorů.

Zda se jedná pouze o subjektivní dojem nebo o objektivní fakt by mohla ukázat až pečlivá analýza rozložení magnitud, což je mimo obsah těchto prvních výsledků.

V České republice bylo v čase maxima pravděpodobně všude zataženo a deštivo. Vyjasnilo se až následující noc, kdy pozoroval K. Hornoch, Lelekovice: "Bohužel se vyjasnilo až noc po maximu, ale zato bylo krásně čisto, takže ani Měsíc tolik nevadil. Pozoroval jsem z Lelekovic mezi 18.92-19.20 UT listopadem. Během 5.77 hodiny čistého pozorovacího času jsem viděl 75 meteorů, z toho 38 Leonid při průměrné mhv 5.9 mag. Nejjasnější meteory byly Leonidy a sporadické s jasnosti -1 mag. ZHR pro Leonidy po celý výše uvedený interval se pohybovala okolo 20 met/h. Frekvence tedy již byla dost nízká."

Ze Slovenska máme k dispozici pozorování P. Rapavého, Rimavská Sobota, který v e-mailu uvádí: "Povodne sme s Jarom Gerbosom planovali mozny vyjazd podla pocasia, boli sme ochotni ist do vzdialenosti cca 1000 km (zapadne Cechy, Nemecko, Taliansko, Ukrajinu a Balkan sme vylucili !). Po prestudovani map z internetu (dufam, ze prezijeme ucet) a konzultacii s Martinom Setvakom sme sa rozhodli ostat doma, kde bola sanca prakticky najvacsia. Ako sa ukazalo, bolo to rozhodnutie spravne. Pocasie bolo na november a situaciu niekolko dni pred maximom takmer idealne. Nebyt toho Mesiaca, tak to bola parada. Trosku rusili sem-tam mracky, no nic podstatne. Jaro, Katka Kerekesova a niekolki kruzkari pozorovali na terase, ja som bol pred budovou tak, aby mi Mesiac nevadil. Bolo to vsak asi trosku obmedzene pole, rovnako ako moje nestastne okuliare, preto je moja frekvencia ja nizsia, Jaro mal v intervale 8 min prepocitane ZHR vyse 700 ! Ti na terase sli najprv spolocne na diktafon, neskor, pri naraste frekvencie kazdy samostatne. U tychto pozorovani je, ako samozrejme viete, velmi citliva otazka mhv a oblacnosti. Meteory boli jasnejsie ako sme zvyknuti a nebyt presvetlenej oblohy, bolo by to este o inom... Priemernu magnitudu som poslal v tabulke, pripajam subor s magnitudovym rozdelenim (moj a Jarov-len z okolia maxima, ked siel sam na diktafon, ostatne este nie je spracovane) a IMO protokol, z ktoreho vam bude mnohe zrejme. Skutocny bolid bol len jeden, no ten stal za to, mal stopu minimalne 25 sekund a mal by som to mat aj na fotaku, takze spolu s hviezdami z Oriona by mal byt fajn. Ved uvidime. Z poslane ho ze jasne, ze tych jasnych bola prevaha, ak by chybali, tak by to bolo o nicom. Nebolo to sice ako v 1998, no o hodne lepsie ako v 1999."

Další informaci o pozorování poslal v rámci SMPH diskuse e-mailem P. Habuda: "Pozorovali sme v Marikovej (to je asi 30 km od Povazskej Bystrice a 30 km od Vsetina). Bolo nas 5, z toho jeden zapisovatel. Zacali sme pozorovat okolo stvrt na jedenast SEC, a uz o chvilku preletela oblohou poriadne dlha Leonida. Postupom casu zacalo Leonid pribudat, oblakov taktiez. Medzi jednou a druhou hodinou SEC sme spolu videli viac ako 40 meteorov pri MHv 5.5-5.8. Po tom sa zatiahlo, a o hodinku neskor sa urobila na desat minut posledna diera. Do chalupy nas vyhnali taktiez meteory (ale hydro meteory :-((( ). Do rana sa uz potom nevyjasnilo. Vzhladom na to ze tu v Cechach bolo uplne zamracene, nestazujem si. Rad by som konecne videl dajaky poriadny dazd, zavidim pozorovatelom z Rimavskej Soboty ich jasnu oblohu ;-( 

Miso Sefara povedal ze aj ta hodina Leonid stala za to, a ja s nim plne suhlasim. Jasnych meteorov bol dostatok, bolo sa na co pozerat. Ostava dufat, ze za dva roky sa pocasie umudri a predpovedany meteoricky dazd sa dostavi."


(podle IAUC 7522 z 20. 11. 2000, IMO č. 3 z 19. 11. 2000 a zpráv od pozorovatelů přeložili DH a PZ)