DALEKOHLEDY MOHOU OBJEVIT NA TITANU TEKUTÁ MOŘE

Robin Lloyd, CNN Interactive Senior Writer

(CNN) -- Vědci se domnívají, že bude možné objevit na Saturnově největším měsíci studená moře, možná i taková, která známe na jiných planetách mimo Země.
Dalekohled umístěný na vrcholu Mauna Kea detekoval oblasti s tmavými skvrnami na měsíci Titan, o kterých se astronomové z Lawrence Livermore National Laboratory domnívají, že jde o moře metanu, ethanu a jiných hydrokarbonátů - nejedná se o vodu.

"To, že tam může existovat tekutý hydrokarbonát (uhlohydrát) bylo předpovídáno již delší dobu, ale přímo toto pozorovat je velmi vzrušující," řekla Seran Gibbordová, výzkumník v oboru planetární vědy z národní laboratoře spolupracující z UC Berkeley. Gibbordová pochybuje o tom, že by v pozorovaných mořích byl život, protože na Titanu je příliš chladno - průměrná teplota je zde ­180o C. "Chemické reakce, které vytváří život, probíhají v mnohem lepších a vyšších teplotách," řekla Gibbordová v pátek.

Titan je zaplaven hydrokarbonáty a dusíkovou atmosférou, podobně jako je tomu u Země. Vědci se tudíž domnívali, že na tomto měsíci panují podobné podmínky, jako v ranných vývojových fázích Země.

Proudící kouřová mračna, která pokrývají oblohu Titana činí toto těleso velmi obtížně studovatelné. Po naexponování stovek snímků, které zachycují zmrzlé mraky vědci spatřili na dosud nejjasnějším snímku kousek povrchu Titanu. Titan je větší než planeta Merkur a nachází se více než 1200 milionů km od Země.
Levý spodní roh snímku, exponovaný před třemi roky pomocí Keckova teleskopu na Mauna Kea (největším dalekohledem na světě), zachycuje temnou oblast, kterou astronomové interpretovali jako důkaz existence hydrokarbonátového moře.

"Ze všeho světla, které měsíc přijme od Slunce, odrazí jen malou část, což je jedna z věcí, o které se domníváme, že může být charakteristická pro tekuté hydrokarbonátové moře, jako např. ethanové," řekla Gibbardová.

Mohutný Hubble Space Telescope Titan fotografoval již dříve, ale tyto snímky byly méně ostré. Keckův teleskop byl schopen mapovat povrchové útvary o velikosti 240 km, řekl astrofyzik z Lawrence Livermore Claire Max. Tyto výsledky byly publikovány tento měsíc v časopise Icarus.

Vědci říkají, že temné oblasti mohou být také pevné hydrokarbonáty. Rozhodnout by měla mise Cassini. Tato společná U.S.-Evropská mise vypustila kosmickou sondu k Saturnu, která vypustí v roce 2004 na povrch Titanu modul. "Je to jeden ze způsobů, jak si můžeme ověřit, co vlastně nyní pozorujeme," řekla Gibbardová.

Voda by v chladném prostředí Titanu zmrzla, ale hydrokarbonáty mají nižší body tuhnutí a proto je důvod se domnívat, že je správná teorie vědců, že temné oblasti tvoří tekutina a ne pevná látka.

Existuje teorie, že tekuté hydrokarbonáty jsou také v Titanově atmosféře, kde se štěpí a rekombinují slunečními paprsky a kondenzují jako černý déšť, který pokrývá povrch. V řekách se pak kapalina slévá do jezer, rybníčků a moří.

V minulých letech vědci již objevili přítomnost zmrzlé krusty na povrchu Jupiterova měsíce Europa. Mise zaměřená na studium Europy v nadcházejících měsících je Galileo. Podle NASA bude sonda zkoumat co je pod krustou a hledat vodu a možný život.

V dalších letech vědci plánují instalovat na Keck I teleskop spektrometr, který může z pozorovaných dat určovat chemické složení Titanova povrchu a atmosféry, dodala Gibbardová.

(podle informací CNN z 30. 7. 1999 přeložil DH)