VĚDCI 'SLEDUJÍ' ZADNÍ STRANU SLUNCE

PARIS (Reuters) -- V úterý Evropská vesmírná agentura oznámila, že vědci objevili způsob, jak pomocí satelitu studovat skrytou stranu Slunce, což umožní předpovídat potenciálně nebezpečné sluneční bouře.

O zvláštním objevu ESA uvedla, že její družice na sledování Slunce SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) již také odhalila největší stín ve sluneční soustavě, který vrhla prolétavající kometa

Sonda SOHO byla vypuštěna v roce 1995 a do dnešního dne detekovala mohutné exploze na viditelné straně Slunce jež do tří dnů vyřadily z činnosti americký komunikační satelit.

Vědec ESA Jean Loup Bertaux spolu se svým týmem expertů nyní objevil způsob jak pomocí sondy SOHO získat snímek aktivity na druhé straně Slunce, který poskytne časné varování o neočekávaných bouřích.

"Silné ultrafialové emise z aktivních oblastí na zadní straně Slunce se chovají jako paprsky vycházející z majáku nad mořem," citoval Bertaux prohlášení ESA.
Rotující svazky paprsků ozařují oblohu se Sluncem, což družici SOHO dovoluje monitorovat záření a podle něj vidět co se děje na protilehlé straně.

"Tuto metodu je možné použít i v budoucnu pro studium vesmírného počasí, které je schopné zničit satelity na oběžné dráze a jejich elektrické prvky," řekl Bertaux.

(podle informací CNN z 22. 6. 1999 připravil DH)