KOSMICKÝ RTG DALEKOHLED CHANDRA V PROVOZU

Robin Lloyd

(CNN) -- Poprvé dopadl na zrcadlo kosmického dalekohledu Chandra svazek rtg záření 12.8.1999 po úspěšném otevření sluneční clony na dalekohledu.
V tento okamžik zavládl v řídícím středisku NASA v Cambridge spontánní potlesk všech řídících pracovníků. 12. srpen je pro tento nový rentgenový dalekohled památným dnem.

"Chandra je otevřena pro zahájení náročných pozorovatelských úkolů," poznamenal programový manager NASA Fred Wojtalik z Marschall Space Flight Center v Alabamě. "Chandra je přístroj, který zatím neměl ve své třídě obdoby, zaznamenávající rtg záření a vytvářející obraz vesmíru v rtg záření."
Otevření sluneční clony je jen jedním z posledních úkonů, které musel zvládnout řídící tým při vypuštění tohoto zařízení na oběžnou dráhu kolem Země. Podle plánu, na základě příkazu počítače, se uvolnila na dalekohledu petlice, která uzavírala clonu na tubusu dalekohledu a vlastní clona se otevřela, aby umožnila snadný průchod rtg záření k detektoru.

V současné době se Chandra testuje a provádí se první snímkování vesmíru. NASA plánuje, že první výsledky, získané pomocí tohoto přístroje, zveřejní na konci měsíce srpna 1999. 15. srpna byla otevřena ochranná clona na Chandra spektrometru a začal se testovat systém, který je navržen ke sledování projevů černých děr, neutronových hvězd, supernov a hvězdných soustav minimálně na pět let aktivního života.

Chandra dalekohled byl úspěšně vypuštěn na oběžnou dráhu z paluby raketoplánu Kolumbia 23. června 1999 a den poté byl instalován na oběžné dráze.

(podle zprávy CNN z 13.8.1999 připravil PH)