VĚDCI DISKUTUJÍ O TOM JAK UPOZORNIT NA ASTEROIDY A NEVYVOLAT PANIKU

IRVINE, California (AP) - Březnový falešný poplach týkající se střetu asteroidu se Zemí na začátku 21. století byl začátkem varování, které může spustit všeobecnou paniku.

"Srážka se Zemí je téma, které má sklon k senzacionalizmu a je nutno k němu přistupovat velmi opatrně, protože může vyvolat velkou paniku," říká Richard P. Binzel, profesor na Massachusetts Institute of Technology. "Tato událost se projevila v březnu."

11. března bylo oznámeno, že asteroid 1997XF11 mine Zemi ve vzdálenosti kolem 30 000 až 40 000 kilometrů a to v říjnu roku 2028. Tato informace byla v popředí zájmu večerního zpravodajství rozhlasu i televize.

Zpráva z International Astronomical Union byla rychle zpracována astronomy v NASA JPL, kteří přepočítali pravděpodobnou cestu asteroidu a zjistili, že by měl minout Zemi ve vzdálenosti 600000 mil.

"Zde se vytvořila velká pozornost veřejnosti, která v jeden den zjistila, že by mohlo dojít k srážce v roce 2028," dodává Paul W. Chodas, astronom JPL, který provedl rekalkulaci. "Podle našich výpočtů, zde byla možnost, že asteroid se srazí se Zemí."

"Jedinečná" možnost kolize je zažehnána.

Vědci začali po katastrofické představě více přemýšlet o tom, jak by odvrátili jiný případ, aby nedošlo k uvolnění chybných informací, které by mohly vyvolat obecnou paniku.

Navíc po uvedení filmu "Deep Impact" a "Armageddon" je nutno se více zamyslet nad možností takové kolize a řešení této situace z hlediska přežití člověka.

Dané události přiměly astronomy z National Research Council's Committee on Planetary and Luner Exploration k tomu, že se snažili ztotožnit stopy asteroidů s jejich drahami.

Hlavní problém ve zprávě o novém objevu asteroidu je ten, že na začátku sledování se těžko zjistí zda tento objekt může ohrozit Zemi nebo ne a jeho dráhu je třeba zpřesňovat dalším pozorováním a následnými výpočty. Proto jakákoli spekulace na začátku může být zavádějící a natropit více škody než užitku.

"Je nesmírně nepravděpodobné, že máme asteroid, který se srazí se Zemí," řekl Chodas asi 15 minut poté, co dostal do rukou data o XF11 a výpočtem zjistil, že jde o "nulovou hrozbu".

Vědci dospěli k názoru, že přehled počátečních pozorování je nutno podrobit prověření standardnímy procesy, které jsou pro vědu příznačné a neukvapovat se v závěrech.

V dubnu National Aeronautics and Space Administration navrhla postup, který doporučuje před zveřejněním zprávy o tak závažném objevu, prověřit odborníky jeho pravdivost. NASA požaduje zařadit delší období mizí objevem, jeho prověřením a následným uveřejněním.

(podle zprávy CNN z 6.6.1998 připravil PH)