NASA VYPUSTILA DALŠÍ SONDU K MARSU

(CNN) - Na cestu k planetě Mars vypustila NASA v pátek kosmickou sondu, od které se očekává, že pomůže vnést nové světlo do záhady: Odkud se vzala všechna voda?

V pátek 19h45m SEČ byla vypuštěna z floridského Mysu Canaveral raketa Delta 2 nesoucí kosmickou sondu Mars Climate Orbiter. Její společník Mars Polar Lander ji bude následovat v lednu.

Okázalý start z pohledu kamery umístěné na prvním stupni rakety poskytl divákům na zemi úchvatný pohled, který v přímém přenosu vysílala TV NASA i prostřednictvím sítě Internet.  Asi 600 kg vážící Orbiter hranatého tvaru, připomínající trochu větší ledničku podle propočtů dorazí k Marsu koncem září.

Sonda stráví dva roky na oběžné dráze kolem Marsu, bude sledovat pohyb vodních par a prachu v atmosféře planety a dláždit cestu pro Mars Lander, který přistane na povrchu v nezmapované polární oblasti příští rok v prosinci.

Původně byl start plánovaný na čtvrtek ale činitelé NASA ho odvolali pro softwarovou závadu. Ředitel letu J. McNamee prohlásil, že problém, který během finálních předletových kontrol nebyl zjištěn může v důsledku způsobit přebití palubních baterií.

Pátrání po vodě

Jakmile se Mars Climate Orbiter usadí na oběžné dráze kolem Marsu ve výšce 420 km začne sloužit jako meteorologický satelit a komunikační releová stanice pro Polar Lander, nacházející se na povrchu analyzující půdu. Ed Weiler, vedoucí vědeckého programu výzkumu v National Aeronautics and Space Administartion, řekl, že cílem obou kosmických sond je "pátrání po vodě."

"Pokud chcete na jiné planetě hledat život a to ať už na úrovni fosílií nebo pokročilejší formy, musíte pátrat po vodě," Nepředpokládáme, že by na Marsu byla voda povrchová. Ale nikdo z nás nemůže vyloučit, že v minulosti na povrchu planety voda tekla. Otázkou je, kde ta voda je dnes?, říká Weiler.

Sonda s očima a ušima

Tak jako tomu bylo u Pathfinderu i nové kosmické sondy budou posílat na Zemi televizní obraz povrchu Marsu. Část, která přistane na povrchu uvolní dvě zařízení o velikosti basketbalového míče, které budou narážet do země v okolí jižního pólu, rozrušovat ji a studovat co se nachází pod povrchem.

Dalším jedinečným přístrojem na Landeru je mikrofón - zařízení které bude tak poprvé v historii použito na jiné planetě. NASA bude tak schopna zaznamenávat zvuky na Marsu jako třeba foukání větru.

Dvojice sond za $356 miliónů je první z osmi plánovaných zařízení v rámci projektu průzkumu nejbližšího okolí Země v nadcházejících 15 letech.

(podle informací CNN z 11. 12. 1998 přeložil DH)