HST OTVÍRÁ SVÉ "OKO" DO VESMÍRU

Další úspěšný snímek pořízený HST po servisní misi v prosinci 1999. Na tomto snímku je zachycena kupa galaxií, která nese označení Abell 2218. Tato "statná" kupa se nachází v souhvězdí Draka ve vzdálenosti 2 miliardy světelných let od Země.

Tato kupa je tak hmotná, že její ohromné gravitační pole může ovlivnit světelné paprsky procházející skrze, či kolem tohoto útvaru jako optická čočka. Tento fenomén, nazvaný gravitační čočka může zvětšit a zakřivit obrazy velmi dalekých objektů. Zvětšovací schopnosti kupy jako mocný "transfokátor" umožní pohled na vzdálené galaxie , které bychom normálně nemohli pozorovat i těmi největšími dalekohledy.

Tento užitečný fenomén vyprodukoval "obloukové" předlohy, které nalezneme všude na HST snímku. Tyto "oblouky" jsou přetransformované obrázky velmi vzdálených galaxií, které leží 5 až 10 krát dál než kupa způsobující čočkový efekt. Tyto vzdálené objekty existovaly měl vesmír asi čtvrtinové stáří současného věku. Skrze gravitační čočku jsou tyto vzdálené objekty zvětšeny a umožňují vědcům studovat jejich podrobnosti. Tento rozbor opatří přímý pohled na oblasti, které se vytvářely v počátečních fázích vesmíru.

Snímku dominují spirální a eliptické galaxie. Vědci spekulují nad malinkým červeným bodem vlevo nad středem. Tento bod může být extrémně vzdálený objekt, který je viditelný díky zvětšovací schopnosti kupy. Je ovšem otázkou, zda to tak skutečně je a proto je nutný další výzkum ohledně totožnosti tohoto objektu.

HST pořídil první snímek této kupy v roce 1994 v té době jeden ze snímků nápadné demonstrace gravitační čočky. Vědci, kteří analyzovali tento černobílý snímek odhalili více než 50 vzdálených mladých galaxií. Nejnovější barevný snímek HST dovolí astronomům prozkoumat větší podrobnosti vnitřní struktury těchto raných galaxií. Barevný obrázek přece už odhalí několik oblouků, které na černobílém snímku nebyly dobře patrny. Barvy na tomto snímku poskytují informaci o věku, vzdálenosti a teplotě hvězd, hmotě v galaxiích. Modrá barva znázorňuje horké mladé hvězdy. Žlutobílá barva několika galaxií představuje složené světlo mnoha hvězd. Červená identifikuje chladné a staré hvězdy a záření hvězd ve vzdálených galaxiích. Tento pohled je pouze možný kombinováním HST snímku jedinečné kvality s čočkovým efektem, který je vytvářen zvětšovací kupou.

Snímek byl pořízen 11. až 13. ledna 2000 pomocí kamery WFPC2.

(podle STScI-PRC00-08 z 24.1.2000 připravil PH)