POHLEDY DALEKOHLEDU HST NA OBROVSKOU POLÁRNÍ BOUŘI

Na tomoto obrázku vidíte pohledy HST na velkou cyklonu v oblasti pólu planety Mars.  Na levém obrázku je zachycen celkový pohled na planetu Mars, kde je modře zachycena oblast polární bouře (410 nm). Bouře se nachází v blízkosti 65 stupně severní šířky a 85 stupně západní délky a její průměr je více než 1600 kilometrů. Zbytky polární ledové čepičky se nacházejí v nejvyšší části snímku. Pás mraků, které byly pozorovány v předchozích HST pozorováních během tohoto marťanského ročního období se nacházel vždy kolem rovníkové oblasti planety nebo v severní střední šířce planety. Sopka Ascraeus Mons je vidět jako tmavá skvrna, která se prodrala nad mraky v blízkosti západního (ranního) okraje; tato vyhaslá sopka se tyčí téměř do výšky 25 kilometrů nad okolní krajinu a její průměr v úpatí je asi 400 kilometrů.

Horní obrázek v pravé části ukazuje jasný severní polární prostor s méně jasnou oblastí bouře. Barevný snímek je složen z pohledů na vlnových délkách 410 nm, 502 nm a 673 nm a vystihuje, že bouře je dosti bezprašná a pravděpodobně se jedná o mraky s vodním ledem. Je jasně vidět pouhým okem povrchová krajina. Tento snímek pokrývá oblast na sever od 45 stupně šířky a je orientován tak, že nultý stupeň délky je na spodní straně snímku.

Dolní obrázek v pravé části zachycuje zvětšenou oblast na 65 stupni severní šířky a 85 stupni západní délky. Obrázek byl zvětšen, aby se zachytila spirálovitá struktura bouřkových mraků.

Snímky byly získány 27. dubna 1999 NASA HST dalekohledem za použití WFPC 2 kamery.
Kredit: Jim Bell (Cornell U.), Steve Lee (U. Colorado, Mike Wolff (SSI) a NASA.

(podle STScI-PRC99-22 z 19.5.1999 připravil PH)