PRSTENEC JASNÝCH HVĚZD RODÍCÍCH SE KOLEM GALAKTICKÉHO JÁDRA

HST snímek odhaluje prstenec mladých hvězd, které se vytvářejí kolem jádra spirální galaxie NGC 4314. Tato hvězdná "školka" byla vytvořena během posledních pěti miliónů let. Snímek byl představen 11. června na setkání American Astronomical Society v San Diegu.

Na detailním snímku HST také odhaluje další zajímavé struktury poblíž centra galaxie: pásy prachu, dvojici útvarů spirální struktury s množstvím mladých hvězd, pás plynu a prachu rozprostírající se podél věnce mladých hvězd. Tyto vytvořené detaily v centru připomínají miniaturní verzi spirální galaxie. Zatímco prsteny plynu a prachové pásy jsou známy i v jiných případech, spirální ramena v jádru galaxie složená výhradně z mladých hvězd obvyklá nejsou. NGC 4314 je jedna z nejbližších (vzdálena pouze 40 miliónů světelných let směrem do souhvězdí Vlasy Bereniky) příkladů galaxie s prstencem mladých hvězd kolem jádra. Tento hvězdný prstenec má poloměr tisíc světelných let a je vyjímečnou laboratoří pro studium vzniku hvězd v galaxiích.

Menší snímek byl pořízen v únoru 1996 třicetipalcovým teleskopem McDonaldovy observatoře v Texasu a zachycuje oblast celé galaxie včetně spirální struktury na obvodu. Rámeček uprostřed ukazuje oblast, na kterou se detailně zaměřil HST a objevil zde prstenec mladých hvězd.

Větší obrázek je detailem galaxie NGC 4314, který byl pořízen v prosinci 1995 pomocí WFPC2 kamery. Zachycuje purpurově-modrý věnec velmi mladých hvězd. Pásy prachu jsou vidět již na snímku ze Země. Plyn je zachycován uvnitř prstence prostřednictvím gravitační akrece. Hvězdy v této spirální oblasti jsou modřejší, než ve většině galaxií, což indikuje to, že jsou zde přítomny relativně mladé hvězdy. Tyto hvězdy jsou mladší než 200 miliónů let. Snímek byl vytvořen kombinací snímků pořízených přes ultrafialový, modrý, vizuální, infračervený a H-a filtr. Fialová barva je prezentována vodíkem v excitovaném stavu od horkých mladých hvězd.

(podle STScI-PRC98-21 z 10.6.1998 připravil PH)