PRISTROJ "STIS" ZAZNAMENAL NAZNAK CERNE DIRY





Plne barevne "cikcak linie" na tomto obrazku nejsou praci napaditeho umelce, ale jsou podpisem superhmotne cerne diry v centru galaxie M84 objevenym kosmickym dalekohledem HST za pomoci pristroje Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS).

Obrazek na leve strane je porizen WFPC2 kamerou HST a ukazuje jadro galaxie, kde se nachazi cerna dira. Astronomove mapovali pohyb plynu zachyceneho mohutnou gravitacni silou cerne diry tahnouci se sterbinou pristroje STIS pres jadro. STIS data na pravem snimku ukazuji rotacni pohyb hvezd a plynu podel sterbiny. Zmena zaznamenane vlnove delky urcuje, zdali je objekt v pohybu smerem k nam nebo od pozorovatele. Centrum zachycuji centralni cary - tak jako je videt na zelenych a zlutych obrazkovych pixlech podel centralniho pruhu, oznacuje nejvetsi rotacni rychlost. Pokud by zde nebyla cerna dira, pak by cary byly skoro kolmo napric skenovani. Misto toho STIS detektor nalezl tvar pripominajici pismeno S v centru tohoto skenu, coz naznacuje rychle virici disk polapeneho materialu cernou dirou. Podel S-profilu od vrchni casti ke spodni se rychlosti meni jak je videt prudce. STIS nameril rychlosti okolo 400 kilometru za sekundu v dosahu 26 svetelnych let od galaktickeho centra, kde se nachazi cerna dira. Tento pohyb dovoluje astronomum vypocitat pribliznou hmotnost cerne diry, ktera je nejmene 300 milionu hmot slunecnich. (Prave tak, jako muze byt pocitana hmotnost naseho Slunce z orbitalnich polomeru a rychlosti planet.)

Toto pozorovani ukazuje prime spojeni mezi superhmotnou cernou dirou a cinnosti v jadrech aktivnich galaxii. Take to ukazuje, ze STIS je idealne vhodny pro efektivni sledovani galaxii ve vztahu k urceni pritomnosti cerne diry v jadre a urceni jeji hmotnosti. Kazdy bod STIS CCD detektoru urcuje oblast v galaxii, ktera ma asi prumer 12 svetelnych let. Detekce cernych der v centrech galaxii je asi 40 krat rychlejsi nez u drivejsiho zarizeni oznacovaneho jako Faint Object Spectrograph. STIS je prizpusobeny k zaznamenani peti spektralnich charakteristik v cervenem svetle zhavych atomu vodiku tak dobre, jako k zaznamenani dusiku a siry na draze kolem jadra M84. M84 se nachazi v kupe galaxii v souhvezdi Panny, 50 milionu svetelnych let vzdalena od Zeme. Obrazek je mozno ziskat ve tvaru GIF nabo JPEG na anonymnim ftp serveru na adrese: ftp.stsci.edu v adresari /pubinfo ve tvaru m84stis.gif nabo m84stis.jpg.