HST NALEZL "NAHOU" CERNOU DIRU



Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, MD
Philippe Crane, European Southern Observatory, Garching, Germany

V srdci aktivni galaxie NGC 6251 HST zjistil nikdy pred tim nevideny disk nebo prstenec prachu z nehoz "plapola" ultrafialove svetlo, coz dava podezreni na vyskyt hmotne cerne diry.

Tento objev, o kterem bylo informovano 10. zari 1997 ve vydani Astrophysical Journal Letters, dava podnet k tomu, ze prostredi kolem cerne diry muze byt vice rozmanite nez se drive myslelo a muze tvorit novy spojovaci clanek pro evoluci cernych der v centrech galaxii.

"Toto je naprosto novy jev, ktery nebyl pred tim nikdy spatren," rika Dr. Philippe Crane z ESO, Garching, Nemecko. "Pred HST bychom nikdy neco takoveho nevideli. HST je skvely tim, ze nam poskytl obrazek s nesmirne velkym rozlisenim v blizke utrafialove oblasti za pomoci kamery FOC (Faint Object Camera), ktera byla postavena agenturou ESA."

Drive byly z velke casti pozorovany cerne diry pomoci HST z jineho pohledu, protoze jsou usazeny uvnitr disku, ci prstence a meni jeho tvar rozdelenim prachu, ktery formuje castecne "kokon" kolem cerne diry.

V galaxiich drive studovanych intenzivni svetlo z super horkeho plynu vychazelo uzkymi paprsky pripominajicimi svetlomet. Super horky plyn uvnitr mohl nasvedcovat na to, ze se uvnitr nachazi cerna dira.

Toto je ale prvni jasny priklad "odhalene" cerne diry, ktera osvetluje okolni disk. Protoze HST vidi ultrafialove svetlo odrazene na jedne strane disku astronomove prisli k nazoru, ze disk musi byt zdeformovan jako okraj klobouku.

Takova deformace by byla zpusobena gravitacnimi perturbacemi v galaktickem jadru, ktere drzi disk perfektne plochy, nebo precesnim pohybem rotacni osy cerne diry relativne k rotacni ose galaxie.

Podezrela cerna dira nemusi byt potvrzena skrze mereni rychlosti vstupujiciho materialu, trebaze jeste nebyla mereni HST publikovana.

Nicmene 3 miliony svetelnych let dlouhy jet zareni a proudicich castic je silne neprimy dukaz pro cernou diru lokalizovanou v centru elipticke galaxie. Galaxie je od nas vzdalena 300 milionu svetelnych let a nachazi se v souhvezdi Panny.



V prave casti dolniho snimku je slozeny obrazek jadra galaxie NGC 6251. Tento obrazek je sestaven kombinaci obrazku porizeneho ve viditelnem svetle pomoci WFPC2 kamery a obrazku v ultrafialovem svetle, ktery poridila kamera FOC (Faint Object Camera). Zatimco snimek ve vizualnim oboru ukazuje tmavy prachovy disk, ultrafialovy snimek zachycuje jasne struktury podel jedne strany disku. Protoze HST vidi ultrafialove svetlo odrazene pouze od jedne strany disku, astronomove usuzuji, ze disk musi byt zdeformovan jako okraj klobouku. Jasna bila skvrna v centru obrazku je svetlo ze sousedstvi cerne diry, ktere osvetluje disk.

V leve casti dolniho snimku v priloze je teleskopicky pohled ze Zeme na jadro elipticke galaxie NGC 6251. Vlozeny ctverecek ukazuje velikost pohledu HST.

Fotografie je mozno ziskat na adrese:http://oposite.stsci.edu v adresari /pubinfo/Pictures.html ve tvaru 97-28.jpg (barevny) a 97-28bw.jpg (cernobily).