HST PRESNE URCIL MISTO OPTICKEHO PROTEJSKU GAMA VE VZDALENE GALAXII


K. Sahu, M. Livio, L. Petro, D. Macchetto, STScI a NASA




Na tomto snimku ve falesnych barvach zachytil kosmicky dalekohled HST ve viditelnem oboru svetle vzplanuti gama, jimz zdrojem byl objekt oznacovany GRB 970228. Je to prvni opticky snimek v historii, ktery zachycuje zdroj zareni gama a potencialni materskou galaxii. Je to pozorovani, ktere poskytuje silny dukaz toho, ze zdroje gama se vyskytuji v kosmologickych vzdalenostech - maji puvod ve vzdalenych galaxiich ve vesmiru.

Vybuch byl detekovan 28. unora 1997. Snimek z HST je slozen ze dvou zaberu, ktere byly porizeny 26. brezna a 7. dubna pristrojem Wide Field Planetary Camera 2 (v planetarnim modu kamery). Sipka ukazuje na misto vybuchu, ktere se jako jasne bila skvrna nachazi maly kousek vlevo nahoru od stredu snimku. Nepatrne vlevo dole od stredu snimku je protazeny objekt (pripominajici jakesi "E"), ktery interpretujeme jako materskou galaxii, ve ktere doslo k vybuchu. Z nasledujiciho snimku ze 7. dubna je patrne, ze vybuch zeslabl ale od galaxie se dale nevzdalil, coz podporuje myslenku, ze galaxie se nachazi ve velke vzdalenosti.

Zjisteni, ze k vybuchu doslo v urcite vzdalenosti mimo stred galaxie muze byt velmi dulezite. Vylucuje to moznost, ze by zdrojem mohla byt supermasivni cerna dira v jadre galaxie. Pravdepodobnejsi moznosti je to, ze k vybuchu doslo v disku galaxie skazonosnou kolizi dvou neutronovych hvezd nebo neutronove hvezdy s cernou dirou o hmotnosti hvezdy

POCHAZI VYBUCHY Z BEZNYCH GALAXII?
DATA Z HST PRINASI NOVA ZJISTENI A KLIC K RESENI TETO HADANKY


Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, MD
Kailash Sahu, Space Telescope Science Institute, Baltimore, MD
Mario Livio, Space Telescope Science Institute, Baltimore, MD


Nejsilnejsi prirodni exploze, vzplanuti gama, patri k normalnimu hvezdnemu vyvoji v galaxiich nahodne rozmistenych ve vesmiru. To znamena, ze prumerne jednou za nekolik milionu let dojde ke vzplanuti gama z mist v Mlecne draze nasi Galaxie.

Uvolnena energie pri takove expolzi, ktera muze trvat od zlomku sekundy do nekolika stovek sekund odpovida asi takove energii, jakou Slunce vyzari behem 10 miliard doby sveho zivota.

Tym astronomu, pod vedenim Kailash Sahu z Space Telescope Science Institute (STScI) v Baltimore, stat MD, tyto vysledky presentoval na 190 setkani Americke astronomicke spolecnosti v Winston-Salem, NC. Tento tym pouzil kosmicky dalekohled pro studium pohasinajiciho optickeho protejsku, ktery souvisel s gama zadrojem, jez explodoval 28. unora 1997.

Vysledky tymu se opiraji o snimky z HST porizene 26. brezna a 7. dubna 1997, ktere zachycuji zdroj gama zareni nepatrne odchyleny od stredu rozlehleho "mlhaveho" objektu, ktery vypada jako galaxie. Vyzkumnici tvrdi, ze statisticky musi toto zjasneni nalezet vybuchu a mene pravdepodobne je pouhy zakryt. Vzplanuti gama bylo detekovano v galaxii.

"Unikatni rozlisovaci schopnost snimku z HST byla rozhodujici pri presnem urcovani polohy zdroje gama a zaveru, ze gama zdroj se nachazi mimo stred galaxie," rika Sahu. "Muzeme vyloucit moznost, ze zdrojem techto neuveritelnych explozi jsou cerne diry sidlici ve vetsine jader galaxii."

"Tyto pozorovani v konecnem dusledku predstavuji velky skok vpred pro porozumeni a vysvetleni techto zahadnych objektu ," rika spoluvyzkumnik M. Livio, STScI, a zduraznuje ze tento zaver predpoklada v zakladu stejne mechanismy vzniku gama-zablesku.

Spektroskopicke mereni optickeho protejsku jineho gama zdroje z Keckova dalekohledu, ktery explodoval 8. kvetna ukazalo, ze se nachazi ve vzdalenosti nekolik miliard svetelnych let od Zeme. Pozorovani z Keckova dalekohledu dalo zaklady myslence, ze gama zdroje jsou skutecne extragalakticke jako polohou, tak puvodem.

Druhe cervnove pozorovani z HST tohoto noveho zdroje bylo provadeno s obema nove instalovanymi vedeckymi pristroji a prilehlou galaxii se detekovat nepodarilo.

"Pokud se gama vzplanuti nachazelo ve vzdalenosti, jakou urcil Keckuv dalekohled ze spektra, potom jeho materska galaxie je podstatne mene svitivejsi nez Mlecna draha," rika A. Fruchter, jeden z vedoucich dalsiho tymu STScI, ktery provadel pozorovani. "Je jasne, ze teprve dalsi pozorovani novych vzplanuti a take techto dvou vzplanuti v budoucnu daji ocekavane lepsi pochopeni puvodu a umisteni techto uzasnych objektu."

Jednim z moznych mechanismu jak muze vzniknout takove obrovske uvolneni energie je kolize dvou neutronovych hvezd nebo neutronove hvezdy a cerne diry. Pozorovani z HST tento model podporuji, protoze k vybuchum dochazi v disku galaxie, kde existuje hojnost neutronovych hvezd zbylych po nedavno explodovanych supernovach.

Astronomove odhaduji, ze gama vzplanuti muze v ramci nekolika tisic svetelnych let od Zeme explodovat kazdych nekolik stovek milonu let.

Space Telescope Science Institute pracuje prostrednictvim Association of Universities for Research in Astronomy, Inc. (AURA), pro NASA, pod vedenim Goddard Space Flight Center, Greenbelt, MD. Hubble Space Telescope je projekt mezinarodni spoluprace NASA a European Space Agency (ESA).