HST PORIDIL NEZVYKLY SNIMEK PLANETY JUPITER A MESICE IO



Douglas Isbell, Headquarters, Washington, DC
Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, MD


NASA kosmicky dalekohled HST ziskal zvlastni spolecny "portret" planety Jupitera a vulkanicky aktivniho mesice Io, jako prechod tohoto mesice nad turbulentnimi mraky giganticke planety.



Snimek byl porizen 24. cervence kamerou WFPC2. Jedna se o jeden ze serie snimku porizenych HST pro doplneni snimku planety Jupiter, ktere porizuje sonda Galileo na obezne draze kolem planety. Prvni obrazky mesice Io z Galilea ukazuji vulkanickou aktivitu a jasne zmeny na vlastnim mesici od doby snimkovani pri pruletu dvou sond Voyager v roce 1979.

Napadna cerna skvrna na planete Jupiter na jasnem cernobilem snimku je stin mesice Io. Vrzeny stin ma velikost mesice Io (asi 3640 km v prumeru), nese se napric viditelne strany planety Jupiter s rychlosti 61200 km za hodinu na draze mesice vzdalene od planety 313920 km. Nejmensi viditelne detaily na Io a planete Jupiter jsou okolo 120 km v prumeru. Jasne viditelne policko Io jsou oblasti zmrzleho kyslicniku siry. Io ma zhruba velikost pozemskeho Mesice.

Trebaze obrazky z Galilea ukazuji mnohem jemnejsi detaily, HST ziskava doplnkove informace, protoze mohou byt ziskany v ultrafialovem oboru, ktery Galileo neposkytuje. Hubble teleskop take muze pozorovat mesic Io v rozdilnych casech nez Galileo a muze videt Io za jinych podminek.