HST NA STOPE K URCENI EXPANZNI RYCHLOSTI VESMIRU



Don Savage, NASA Headquarters, Washington, DC
Tammy Jones, Goddard Space Flight Center, Greenbelt, MD
Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, MD


Dva mezinarodni tymy astronomu, kteri pouzivaji HST oznamili hlavni pokroky v problematice urcovani presne expanze vesmiru - tedy hodnoty Hubbleovy konstanty, ktera je diskutovana uz pres pul stoleti.

Klicovy tym HST, je mezinarodni skupina vice nez 20 astronomu vedena Wendym Freedmanem z Carnegie Observatories, Pasadena, CA, Robertem Kennicuttem, University of Arizona, Tucson, AZ a Jeremym Mouldem, Mount Stromlo a Siding Springs Observatory, Australia. Prozatimni vysledek skupiny ve hledani Hubbleovy konstanty byl oznamen na setkani, ktere se konalo ve Space Telescope Science Institute v Baltimore, stat Maryland a je v souladu s jejich predbeznym vysledkem oznamenym v r. 1994 - 80 km/s/Mpc, ktery byl zalozen na pozorovani hvezd v kupe galaxii v Panne. Nove vysledky davaji rozsah stari vesmiru od 9-12 miliard roku a 11-14 miliard roku. Cilem projektu je mereni Hubbleovy konstanty s presnosti 10%. Dr. Freedmann rika, "Mame pet ruznych zpusobu jak pomoci HST urcovat Hubbleovu konstantu". "Vychazi nam vysledky mezi 68 a 78 km/s/MPc".

Pred dvema mesici druhy tym, ktery vedou Allan Sandage, take z Carnegie Observatories, Abhijit Saha (Space Telescope Science Institute), Gustav Tammann a Lukas Labhardt (Astronomical Institute, University of Basel), Duccio Macchetto a Nino Panagia (Space Telescope Science Institute/European Space Agency) oznamili nizsi hodnotu expanzni rychlosti 57 km/sec/Mpc.

Hodnota Hubbleovy konstanty astronomum umoznuje pocitat expanzni stari vesmiru, dobu, ktera uplynula od Velkeho tresku (Big Bangu). Nedavno astronomove debatovali na tema, zda cas, ktery uplynul od Big Bangu odpovida stari nejstarsich hvezd.

Stari vesmiru se pocita pomoci kombinace expanzni rychlosti a odhadu kolik je ve vesmiru hmoty. Jestlize kazdy z tymu uvazoval hodnoty, ktere davaji vesmir mladsi, vychazela kriticka hostota, takova, kdy ve vesmiru je prave tolik hmoty, aby expandoval neurcite. Odhady vyssiho stari jsou zalozeny na nizke hustote hmoty ve vesmiru.

"Bod nejvetsiho zajmu je, zda stari vesmiru urcene timto zpusobem je skutecne vetsi nez nezavisle urcene stari nejstarsich hvezd," rika Dr. Saha, vyzkumnik z obou tymu.

Mnozstvi dukazu, ukazuje, ze stari hvezd musi byt nepatrne nizsi a nebo ze hypotezy, podle kterych nam vychazi kriticka hustota vesmiru jsou nejak problematicke," rika Dr. Saha. "Doufame, ze podle vysledku, ktere ziskame v nasledujicich letech budeme schopni mezi temito tvrzenimi rozhodnout."