ZAPAD SLUNCE V SATURNOVYCH PRSTENCICH



Phil Nicholson (Cornell University)
Steve Larson (University of Arizona) a NASA




Toto je nezvykly pohled na prstence planety Saturn. Snimek z HST byl porizen 21. 11. 1995 prave potom, co Slunce zapadlo pod rovinu prstencu. Snimek je porizen z neobvykle perspektivy, nebot Zeme je nepatrne nad (sirka 2.7o.) prstenci Saturna a Slunce se nachazi pod nimi. Obvykle prstence pozorujeme plne osvetlene Sluncem.

Snimky ukazuji tri jasne utvary: Prstenec F, Cassiniho deleni a prstenec C (od vnejsiho okraje prstencu smerem k vnitrnim). Nizka koncentrace materialu v techto prstencich Slunecnimu svetlu umoznuje, aby jimi prostupovalo. Prstence A a B jsou mnohem hustsi, coz omezuje mnozstvi svetla, ktere jimi pronikne. I presto jsou slabe pozorovatelne, protoze na ne sviti svetlo odrazene od Saturnova disku.

Vedci se domnivaji, ze prstenec F je nepatne zborcen, protoze ho cast kolem prave (zapadni) strany vymizela. Vysoke rozliseni kosmickeho dalekohledu ukazuje, ze stin prestence A cast prstence F (pravou) zastinuje. Snimek byl vytvoren jako montaz 20 expozic, ktere poridila kamera WFPC-2 behem 8 hodin.