HST OBJEVIL NOVOU JASNOU SKVRNU NA MESICI IO




Kosmicky dalekohled HST poridil dvojici obrazku vulkanickeho mesice Io, ktera prinesla prekvapeni v podobe velke (300 km v prumeru) zlutobile oblasti blizko stredu mesicniho disku (pravy snimek). Jedna se o podstatnou zmenu, ke ktere s urcitosti doslo behem poslednich 16 mesicu. Za predchozich 15 let nebylo nikdy nic podobneho pozorovano. Pro srovnani je snimek na leve strane porizen v breznu 1994 na kterem utvar jeste neni. Skvrna se objevila na povrchu mesice Io asi pote co bylo sledovani mesice uzavreno Voyagerem 2 v roce 1979. Nova skvrna byla videt v cervenci 1995 na obrazku z HST, pravdepodobne nahradila mensi belavou skvrnu na priblizne stejnem miste na obrazku z brezna 1994. Nutno poznamenat, ze nejvice jemnych zmen ze vsech 16 mesicu planety Jupiter je videt prave na mesici Io.

Kazdy obrazek je slozenina vytvorena z pohledu v blizke ultrafialove oblasti, fialove a zlute oblasti, ktere vytvorila "Hubble Wide Field and Planatary Camera 2". "Nova skvrna obklopila sopku Ra Patera, ktera byla fotografovana sondou Voyager. Skvrna je pravdepodobne vytvorena z materialu a zmrzleho plynu vyvrzeneho z vulkanu Ra Patera pri velke vulkanicke explozi nebo cerstve tekouci lavou ...," vysvetluje John Spencer z Lowellovy observatore ve Flagstaffu, Arizona. Nova jasna skvrna je take zvlastni tim, ze je mnohem zlutejsi nez ostatni jasne oblasti mesice Io, ktere jsou belave. Neobycejna barva muze byt vysledkem novych usazenin, ktere pravdepodobne obstarava novy vulkanicky material na Io.

Teplota na povrchu mesice Io je kolem - 150 stupnu Celsia (- 238 stupnu Fahrenheita). Nicmene "horka skvrna" spojena s vulkanickou aktivitou ma teplotu az 1000 stupnu Celsia (1800 stupnu Fahrenheita). Nasledne pozorovani HST spolu se sondou Galileo je planovano prosinec 1995, kdy prileti sonda k Jupiteru a mesici Io. Takto snad bude odhalen vyvoj a "zivotni pout" tohoto noveho utvaru na mesici Io. Sonda Galileo bude schopna porizovat daleko vetsi detaily ve vizualnim oboru. Budeme se ale take spolehat na informace ziskane z HST v UV oblasti a na pozorovani HST v dobe, kdyz Galileo nebude moci mesic Io pozorovat. Tyto dalsi pozorovani by mohly take rici, zdali jsou astronomove svedkem jednoho z procesu, ktery vytvari jasne oblasti na mesici Io.

Vedecky tym, ktery je poveren resenim tohoto ukolu je vytvoren z nasledujicich odborniku: J.R. Spencer (Lowell Observatory); A.S. McEwen (U.S. Geological Survey); D.B. Nash (San Juan Capostrano Research Inst.); M.A. McGrath (STScI); J.T. Clarke, G.E. Ballester (U. Michigan); P. Sartoretti (NOAO); J.T. Trauger (JPL).