HST UKAZAL TENKY DISK OKOLO beta PICTORIS


Kosmicky dalekohled HST uspesne zachytil prachovy disk v okoli hvezdy beta Pictoris.


Na hornim snimku z HST je zachycena cast obrovskeho prachoveho disku, ktery se nachazi okolo hvezdy beta Pictoris. Disk je daleko tenci nez se puvodne myslelo. Z daneho obrazku byla odhadnuta tloustka disku ne vetsi nez 600 milionu kilometru, coz je zhruba jedna ctvrtina predchozich mereni ze Zeme. Disk je naklonen skoro hranou k Zemi. Protoze prach mel dost casu k "usazeni" se do ploche roviny, muze byt disk starsi nez se puvodne predpokladalo. Tenky disk take zvetsil pravdepodobnost, ze by se akreci v disku mohla formovat telesa kometarni velikosti nebo i vetsi. Domnivame se, ze tyto podminky jsou charakteristicke pro hypoteticky cirkumstelarni disk okolo naseho vlastniho Slunce, ktere bylo nezbytnym predchudcem faze tvorby planet nasi slunecni soustavy.

V dolni casti obrazku je pro srovnani uveden ctyrhodinovy snimek bety Pictoris ze Zeme, ktery byl limitovan atmosferickym seeingem. Tento obrazek v cervene barve (priblizne na 7 angstremech) byl porizen na Mauna Kea Observatory, Hawaii za pomoci 2.2 metroveho teleskopu (Kalas, P., & Jewitt, D. 1995, AJ, 110, 794). Autorem tohoto snimku je P. Kalas (University of Hawaii 2.2-m teleskop, Mauna Kea).

HST tym, ktery porizuje a vyhodnocuje snimky tvori: Al Schultz, Helen Hart (Computer Sciences Corporation), Kent Reinhard (Doane College, NE), Fred Bruhweiler, Mike DiSanti (Catholic University of America), Glenn Schneider (Steward Observatory, University of Arizona) a NASA.