Ufa a úkazy na nebi

Na obloze se odehrává plno pozoruhodných dějů, některé tak úchvatné, že upoutají každého, kdo na ně pohlédne. Jsou děje a úkazy hojné a vzácné, nápadné a sotva postřehnutelné, bleskurychlé a trvanlivé.

I znalci oblohy bývají uchváceni podívanou, kterou jim nebe nabízí. Znalost jevů je nečiní méně zajímavými a krásnými, naopak. I hvězdáři a meteorologové ale občas strnou v údivu nad něčím, co ještě neviděli. V tom jsou si rovni s malými dětmi i starými lidmi, kteří se na oblohu moc nedívali a nic o ní nečetli.

Kdo něco pozoruhodného vidí a nerozumí tomu nebo jej to nadchne, chce se o své pochybnosti nebo radost podělit s ostatními, nejlépe s těmi, co viděli totéž. Obvyklé je zavolat na nejbližší hvězdárnu, ale ne vždy se člověk dovolá odborníků, kteří mu vše vysvětlí, natož aby jeho zážitek uchovali pro další zájemce nebo pro rozvoj vědy.

V minulých staletích někdy zaznamenali pozoruhodné úkazy kronikáři. Dnes to jednak není samozřejmé, a jednak takový záznam je až pro další generace. Napsat do novin je účinnější, ale kdoví, jestli to noviny zveřejní. Dokonalou možnost podělit se o zážitky s ostatními nabízí až Internet. Je škoda, že dobrou možnost záznamu nikdo nenachystal už dávno, např. už před tím, než po denním nebi v první třetině května přelétly dva oslnivé meteory...

Květnové bolidy nám byly poučením, další přinesly halové jevy na konci května. Je nejvyšší čas zřídit společný středoevropský deník o pozorování úkazů, které divákům stojí za zaznamenání. A protože pro mnoho svědků bude leckterý jev novou neznámou věcí, lze takové jevy nazývat stručně (ač nepřesně) ufa. Tak tedy adresa: ufo.astronomy.cz.

Aby zprávy o pozorování byly užitečné, je potřeba dodržet několik pravidel. Nesmí nikdy chybět údaj o okamžiku, kdy úkaz byl vidět. Právě podle časového údaje budou další svědkové zprávu o témže jevu vyhledávat. U většiny úkazů je také podstatné místo, odkud se člověk díval. A pro možnost zjištění dalších informací je potřeba udat elektronickou poštovní adresu a/nebo adresu www-stránek, kde se lze dozvědět víc (a kde je i uvedena i e-mailová adresa pro další kontakt).

Mluvil jsem o středoevropském deníku. K tomu přirozeně patří, že se do něj bude psát středoevropskými jazyky, případně (při snaze o srozumitelnost pro všechny) anglicky. Takový deník by se mohl stát i zajímavým pojítkem národů bývalé rakousko-uherské říše. Už se těším na plno zajímavých zpráv, tři dávám do vínku: o polární záři, o bolidech, o včerejších halech...

Jeník Hollan, Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, úterý 30. května 2000