Kraví hora jako místo, odkud obdivujeme vesmír

O Kraví hoře v Brně lze mluvit z různých hledisek. Je to rozsáhlá oblast mezi ulicemi Veveří, Úvoz, Grohova (z ní opravdu působí dojmem hory), Údolní a Březinova. V užším smyslu mají lidé často na mysli park táhnoucí se od Údolní ulice a náměstí Míru k východu na hřeben Kraví hory. Na severním konci hřebene pak stojí Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně a také observatoř Astronomického ústavu Masarykovy univerzity.

Kraví hora byla ještě v první polovině dvacátého století pastvinou, ještě za války si lidé chodili do Tomášského dvora (dnes jsou tam jen koně) na Veveří pro mléko.

V roce 1953 byly postaveny první dvě astronomické pozorovatelny, v téže době byly kolem nich vysazeny první stromy.

Dnes jsou stromy vysoké, a brání nejen výhledu na panoráma Brna, ale pohledům na vesmír. Nejkrásnější úkazy, jako východ Měsíce či západ Slunce jsou tak většinou nepozorovatelné, při mnohých večerních programech návštěvníci hvězdárny skrze koruny stromů neuvidí Večernici a jasné planety. Jako kdyby hvězdárna byla v lese.

To je situace nedobrá, a je už dávno na čase ji změnit. Není to snadné, a chce to hodně kuráže. Podrobněji k tomuto tématu viz text Změňme park v okolí hvězdárny, který může posloužit jako základ pro diskusi a další kroky.

Kromě pohledů na vesmír a brněnské panoráma slouží Kraví hora k veliké spoustě dalších aktivit. Aby změny parku byly i v jejich prospěch, k tomu mohou posloužit i informace na této adrese, až se rozšíří. Kdo by chtěl ohledně Kraví hory cokoliv zveřejnit, rád k tomu (v rámci omezení, daných pravidly užívání akademické sítě) dopomohu.

Plánovanou změnou parku je i výstavba krytého bazénu v areálu koupaliště. K záměru jsem v květnu napsal pár poznámek z hlediska emisí oxidu uhličitého, viz html nebo pdf verzi textu. Záměr má ale i jiné významné stránky, např. omezení výhledu na panoráma města. Je také důležité, aby se areál stal ukázkou dokonalého venkovního osvětlování, nerušící pohledy park ani na noční nebe.

Jeník Hollan

hollan@ped.muni.cz (můžete psát česky)
Jan Hollan
Phone: +420 (5) 41 32 12 87