next up previous
Up: home www of Jan Hollan

Zatmění tisíciletí není jen pro hvězdáře

Ve středu 11. srpna 1999 o třičtvrtě na jednu hodinu letního času nastane sto padesát kilometrů jižně od Brna úplné zatmění Slunce. To je výjimečná příležitost, tak blízko Brna úplné zatmění nebylo ani nebude nejbližších sto let.

Zdálo by se, že taková událost může zajímat jen astronomy a snad ani ty ne, vždyť už viděli řadu slunečních zatmění a nic nového čekat nemohou. Co záleží na jednom přídavném jméně úplné -- pravda, jen tehdy je vidět sluneční korona, ale takových obrázků lze dnes na Internetu vidět spousty.

Je to ale docela jinak. Chvilky, kdy Měsíc zakryje veškeré oslnivé části Slunce a ponechá jen prchavou nádheru jeho průhledných závojů, jsou podle všech svědků nesouměřitelné s čímkoliv jiným. V tom se shodují jak ti, kteří o tomto přírodním úkazu předtím nic nevěděli, tak ti, kteří si důkladně prostudovali, co všechno při něm mohou vidět. Jaký je rozdíl mezi četbou o mořích a zážitkem, když člověk vnímá všemi smysly mořský příboj, ví dobře jen ten, kdo už moře zná. K moři se člověk může vypravit kdykoliv, za měsíc nebo za pět let. Zažít úplné zatmění Slunce může ale jen jedna ze tří generací, pokud za ním nechce cestovat mnohem dále než k pobřeží Evropy. A to ještě nesmí tento nejvzácnější div přírody zrovna v oné chvilce zakrýt mrak...

Ten, komu ještě televize nenahradila skutečný svět, nemusí přemítat, proč se za zatměním vypravit. Naopak, jenom opravdu vážné důvody jej mohou odradit od cesty, která může být i jen jednodenní a velmi levná.

Nejsnazší se zdá nasednout do vlaku, který člověka včas doveze přes státní hranice do pásu, kudy poběží měsíční stín. Stačí proniknout dva kilometry dovnitř pásu, širokého sto kilometrů, je to dokonce nejlepší. Lze například jet v 5:22 Saxonií a vystoupit v Móru (zpět byste mohli přijet těsně po půlnoci), nebo až v 6:35 osobními vlaky do Vídeňského Nového Města (doma byste byli už odpoledne). Jestli ale podobný nápad bude mít ještě mnoho tisíc lidí, nemusí to vyjít, nepojedete-li den či dva předem. Výhodnější může být přihlásit se do některého autobusového zájezdu, který vás doveze až do oblasti, kde zatmění nastane a kde bude případně i dobrá naděje na příznivé počasí.

Doma zůstanou asi jen ti, kteří prostě odjet právě ten den nemohou, i když by rádi. A ovšem i ti, které nedokážeme přesvědčit, že takové představení nemají zmeškat. Ti první pak budou moci na Kraví hoře spolu se službu konajícími hvězdáři litovat, o co přicházejí. Dalekohledy brněnské hvězdárny, jindy poskytující kouzelné pohledy do vesmíru, ten rozhodující pohled nenabídnou...

Výpravy za zatměním

Hlavní rada zní: určitě se na zatmění jeďte podívat. K tomu lze přidat radu kam jet a na co všechno a jak se dívat. Kdo se na výlet připraví, může zažít více než ten, kdo o méně známých půvabech vůbec neví.

Kam jet, to není vůbec samozřejmé. Většina lidí i astronomických výprav pojede až do hloubi pásu, kudy prochází stín Měsíce. Tam bude, pokud počasí dovolí, vidět nejdéle koronu Slunce. Nebude to ale takový zážitek jako při pohledu z okraje pásu. Úplné zatmění Slunce je ve skutečnosti děj se vzrušujícími momenty, které v hloubce pásu pominou za pár sekund, kdežto na okraji se například pohledem na chromosféru a protuberance lze kochat téměř po dvě minuty, Jen doba, kdy je Slunce celé schované a nic se neděje, se zkrátí ze sto čtyřiceti sekund na necelou minutu, což není tak velká škoda.

Trefit se správně dva kilometry směrem dovnitř od okraje stínového pásu (to je ta nejlepší poloha; Slunce tam bude schované 38 s) vyžaduje přinejmenším mít okraj stínu přesně nakreslený v podrobné mapě. Na brněnské hvězdárně si mohou zájemci večer koupit kromě brožurky o zatmění Jeden den pro Slunce i xerokopie s proužky map, kde je okraj stínu vyznačen (Rakousko v měřítku 1:200000, Maďarsko 1:300000). Originální mapy lze vidět na výstavě, která je přístupná vždy jednu hodinu před začátkem pořadu v planetáriu. Elektronické podoby proužků map i souřadnice okraje stínu jsou k dispozici na adrese
http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/eclip99

Od pondělí 9. srpna až do okamžiku zatmění bude hvězdárna poskytovat i uvolněné informace Českého hydrometeorologického ústavu o naději na dobré počasí v různých místech na trase měsíčního stínu.

Zájezdy za zatměním nabízí a bude nabízet řada cestovních kanceláří. Pokud bude cílem hlavně zatmění, měl by zájezd mít značnou volnost v tom, kam se uskuteční -- to lze podle vývoje počasí postupně upřesňovat až během dvaceti hodin před zatměním. Obecně je nadějnější rovinatá krajina, kde by v poledne nemusely ještě být vyvinuty velké kupovité mraky.

Na hvězdárně jsou večer k dispozici i letáčky o zájezdech brněnských cestovních kanceláří. Na každý z nich se budeme snažit poskytnout astronomického průvodce. Hvězdáři vedoucí jednotlivé výpravy nabídnou účastníkům kromě odborných informací i proužky pokovených fólií, které přichycené na brýle či objektivy triedrů poskytnou příjemný pohled na ještě nezakryté Slunce.

Proč jde o zatmění tisíciletí?

Není to jen proto, že to je ve druhém miléniu skutečně poslední úplné zatmění Slunce.

Při žádném z předchozích zatmění neprošel úplný stín přes tak velký počet diváků, jako projde letos. První důvod je, že jde přes zalidněné oblasti Evropy, obydlené hustěji než dříve. Hlavní důvod je ale ten, že se do pásu stínu vypraví další miliony diváků -- nemají to daleko a vědí přesně kam. Okraje stínového pásu jsou tentokrát známy s přesností lepší než půl kilometru, a právě z jejich těsné blízkosti je průběh zatmění nejzajímavější. Navíc by ještě před deseti lety nemohli mít tak přesné informace, kde je jasno a kde by jasno mělo být během oněch kritických několika minut.

Je jen škoda, že Evropská unie ještě nesahá až po Bělorusko, vzniknou tak asi nevídané fronty na hranicích, kudy budou lidé cestovat na jih do Rakouska, Maďarska a Rumunska. Lze proto jen doporučit, aby se zájemci vypravili přes hranice raději už pár dní předem.


24. června 1999


RNDr. Jan Hollan, pracovník Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně

hollan@ped.muni.cz (english / česky, raději než ,,cesky``)