Zářivé toky a emisivity v praxi

Radiant fluxes and emissivities in practice

Jan Hollan[1]

1         úvod

Toky energie se odehrávají buď jako práce (mechanická, elektrická) nebo jako teplo. Za tepelný označujeme takový děj, kdy dodanou energii nemůžeme vyjádřit součinem měřitelných veličin charakterizujících proces typu síla krát dráha či napětí krát proud krát čas; teplo nemůžeme vykonat, ale jen dodat Je to děj, který se odehrává na nepozorovatelné, mikroskopické úrovni.

Každý má dostatečnou zkušenost s takovým tepelným tokem, kdy je např. ruka v kontaktu s nějakým prostředím, vodou, vzduchem či pevnou látkou. Hustota toku je úměrná rozdílu teplot povrchu ruky a prostředí a vodivosti prostředí. Je snadné si představit, jaký je průběh teplot na obou stranách rozhraní.

Jiný tepelný tok se ale odehrává mezi prostředími, které v mechanickém kontaktu nejsou. Jde o dálkový kontakt prostřednictvím záření, konkrétně kvant záření elektromagnetického, fotonů. Nejlépe citelný je takový kontakt se vzduchem a vesmírem za jasného počasí za letního dne, tehdy máme dojem, že tok energie je jednosměrný, zkrátka že nás slunce hřeje. Ve skutečnosti ale záříme vydatně také my zpět vzhůru, to jen celková bilance je taková, že slunce naší tváři dodává teplo. Za chladných nocí je ovšem bilance opačná, hustota zářivého toku na tvář z okolí je menší než toku z ní pryč. Za bezvětří je vždy většina tepla předána coby záření a jen menšina bezprostředním kontaktem tváře s molekulami vzduchu. Zkusme porozumět tomu, na čem zářivý přenos čili sálání záleží.

2         Zářivý přenos mezi předměty kolem nás

Začněme situací zvláště složitou, totiž sáláním z nebe a do nebe. Složitá je proto, že se zde uplatňuje vzduch, který má v různých výškách různou teplotu. A navíc je pro záření, o které jde, částečně či úplně průhledný, je-li jasno. Průhledný je hlavně pro záření krátkovlnné, světlo a s ním sousedící infračervené s vlnovými délkami pod tři mikrometry. Naopak málo průhledný je pro záření větších délek.

Schéma, které použijeme, zobrazuje průměrnou zářivou bilanci zemského povrchu. Ze slunce dopadá až na metr čtvereční povrchu planety v průměru asi 168 W (to je průměr přes obě polokoule a den i noc, na plném letním slunci je to až kilowatt), z povrchu vzhůru ale odchází skoro pět set kilowattů. Jak je to možné? Je to proto, že dolů jde též kompletně neviditelné záření ovzduší (většina onoho slunečního záření, které projde atmosférou, je naproti tomu patrná i jako světlo). A toho je v průměru víc, přes tři sta wattů.

 

Ovzduší září také nahoru do vesmíru. Tam ale méně než dolů, protože z vesmíru jsou v daných vlnových délkách patrné jen vyšší, a tedy chladnější vrstvy ovzduší. Bilance toku ze Slunce a zpět do vesmíru byla vyrovnaná, v posledních sto letech ale být přestala, ovzduší se stalo pro dlouhovlnné infračervené záření méně propustné a do vesmíru tak září až vyšší a tedy chladnější vrstvy. A intenzita vyzařování na teplotě velmi závisí.

To popisuje známý Stefanův-Boltzmanův zákon, vyzařování E plochy je dle něj

                                                              E = eσ S T4                                                                   (1)

kde σ = 5,67E-8 W.m-2.K-4, T je absolutní teplota plochy (tj. Celsiova plus 273,15 K) a e je její emisivita. Ze změřené zářivosti plochy můžeme zjistit její teplotu, pokud známe její emisivitu. Pro Zemi můžeme uvažovat emisivitu jednotkovou a např. podle množství záření, které z ní odchází do vesmíru, můžeme tvrdit, že se chová, jako by její Celsiova teplota byla zhruba mínus dvacet stupňů.

Povrchy kolem nás nicméně jednotkovou emisivitu nemají, nechovají se jako (absolutně) černé těleso, rozuměj černé pro takové záření, o něž se jedná. O které se jedná, opět záleží na teplotě plochy. Kvantitativně to vyjadřuje Planckův vyzařovací zákon, který je na následujícím obrázku znázorněn graficky, a to přesně vzato opět jen pro tělesa absolutně černá, s teplotami takovými, jaké mají na povrchu uvedené předměty. Skutečné průběhy čar, čili spektra, by byly jiné, hrbaté. Pro představu, na kterých vlnových délkách ale předměty různých teplot především září, to ale postačí. Zapamatujme si, že při teplotách panujících kolem nás je naprostá většina tepelných toků nesena zářením vlnových délek od čtyř do padesáti mikrometrů (tomu budeme říkat dlouhovlnné záření), výjimkou je jen záření sluneční, pocházející z tělesa řádově vyšší teploty (krátkovlnné záření). Vlnová délka maxima Planckovy křivky je teplotě nepřímo úměrná. A protože člověk má absolutní teplotu dvacetkrát nižší než Slunce, typická vlnová délka je pro něj deset mikrometrů místo půl mikrometru (jako světlo vnímáme záření od čtyř desetin do osmi desetin mikrometru).

Běžné materiály s výjimkou kovů mají emisivitu asi 0,85, to znamená že při dané teplotě září o patnáct procent méně než absolutně černé těleso (to lze realizovat jako malý otvor ve stěně velké dutiny z takového materiálu). Nezkorodované kovy mají emisivity většinou jen na úrovni několika procent (jakpak je to ale s oním vláknem žárovky?).

Nízké emisivity jsou klíčem k potlačení sálání. Doma můžete porovnat sálání dvou hrnců s horkou vodou. Jeden nechť je smaltovaný a druhý čistý nerezový nebo hliníkový. Přiblížíte-li zboku ruku k tomu smaltovanému, nápadně pocítíte, že je zřejmě horký. U čistého kovového povrchu to cítit téměř nebudete. (To je ve skutečnosti docela praktická znalost, která může vést k významné úspoře energie při vaření – na udržování varu v hrnci smaltovaném je potřeba výrazně větší přívod tepla z vařiče než v případě hrnce s kovovým povrchem.)

Ve stavebnictví se používají povrchy nízké emisivity především ve dvou situacích. Nejběžnější je dutina mezi skly v oknech. Ač to není vidět, sklo je pro dlouhovlnné záření (stejně jako všechny materiály kromě plastových fólií) zcela nepropustné, a taky velmi tmavé - valnou většinu jej pohltí a jen patnáct procent odrazí. Jinými slovy, má emisivitu asi 85 %. Hi-tech okna mají ale vždy jednu stranu takové dutiny pokrytou vrstvou, která sice není téměř na pohled patrná, ale chová se vůči dlouhovlnnému záření zcela jinak než holé sklo.Zajistí emisivitu 10 %. To současně znamená, že ona (někdy lehounce barevná) vrstvička záření přicházející z protější strany dutiny odráží z 90 % zpět.

Zatímco zářivý přenos mezi dvěma vrstvami neupraveného skla (a stejně mezi jinými nekovovými předměty, které jsou rozlehlé vzhledem ke své vzájemné vzdálenosti) jejichž teploty se liší o hodnotu t a u nichž je průměr teplot asi deset stupňů nad nulou činí zhruba  t 3,80 W.m-2.K-1, přítomnost vrstvy s emisivitou deset procent na jednom skle sníží koeficient z hodnoty 3,80 na hodnotu 0,50 (viz [1]).Dominantní složkou tepelného toku se pak stává kontakt skla s molekulami plynu záření, jinak u neofukované plochy podružný.

Jiný případ plochy s nízkou emisivitou jsou hi-tech absorbéry solárních kolektorů. Ty mají emisivitu ještě nižší, jen asi čtyři procenta, a na rozdíl od vrstvy na skle nejsou průhledné, ale sluneční záření dobře pohlcují, jsou  pro něj skoro černé, až na mírný modravý odstín (pohlcují přes 93 % dopadajícího krátkovlnného záření). Velmi účinně brání tomu, aby se absorbér ochlazoval vyzařováním na sklo, kterým je kolektor zakryt.

3         Noční zářivé Ochlazování stěn a střech

by také bylo možné snížit, pokud by jejich povrch získal nízkou emisivitu. Jen jeden takový povrch je běžný, totiž nenatřený hliníkový plech, vyšší emisivitu má plech pozinkovaný, nátěrem se emisivita ihned zvýší na hodnoty běžných materiálů, tedy nad 0,8.

Nekovové materiály mají emisivitu vždy dost vysokou. Přesto jsou mezi nimi mírné rozdíly, např. z minerálů má sníženou emisivitu muskovit, ale i biotit, apatit a křemen. Je to hlavně proto, že nepohlcují tak silně záření v oboru kolem deseti mikrometrů. Následující obrázky jsou převzaty z velké databáze [2]

Snížená emisivita speciálně v širokém intervalu kolem deseti mikrometrů je zvláště užitečná. To proto, že v této oblasti ovzduší méně pohlcuje a na zem tolik nesálá (jen málo opětuje záření přicházející zespodu). Lze si to představit tak, že střecha či fasáda komunikuje na těchto vlnových délkách až s ovzduším ve značných výškách a tudíž studeným. Čelit tomuto „studenému sálání“ lze zčásti právě tím, že se alespoň v tomto intervalu sníží emisivita povrchu.

K ilustraci vlastností atmosféry jen obrázek z opačné strany, z vesmíru. Do něj naopak v tomto tzv. atmosférickém okně sálá více, s částečnou výjimkou úzkého intervalu kolem devíti mikrometrů. Uplatňují se v něm vrstvy, které leží hlouběji v ovzduší a jsou proto teplejší.

Je zajímavé, že na fasády se často používá právě muskovit a křemenný písek, že by o jejich trochu nižší emisivitě a jejím výhodném spektrálním průběhu lidé už dávno věděli?

V principu lze na fasády aplikovat též kovové částice, na střechy se to ostatně dělává, viz nátěry stříbřenkou. Problémem je fixace částic – pojiva, čili různé polymery, které je spojují s podkladem, bohužel dlouhovlnné záření pohlcují a emisivita souvrství výrazně vzroste od jednotek procent (vlastních částicím hliníku) na mnoho desítek procent.

Výzkum možností snížení emisivit fasád tedy spočívá zejména ve hledání vhodných pojiv, která by byla pro dlouhovlnné záření co možná transparetní a nízkoemisivní vlastnosti částic na fasádě nepokazila.

Poznamenejme ovšem, že zářivé ochlazování staveb lze snížit i geometricky, totiž tak, že se studenému nočnímu nebi nebudou tolik vystavovat. Každý si vzpomene, kde bývá a nebývá rosa. Už holá koruna stromu trochu pomůže, i když má v zimě opadané listí. Jde zkrátka o to, snížit prostorový úhel, z něhož přichází jen záření z kilometrových výšek. Vlhkost z ovzduší zkondenzuje pak na plochách, nad kterými je nebe otevřenější.

Ještě k jedné věci: proč rosa bývá jen za jasných nocí? Důvod je prostý, vodní pára sice dlouhovlnné záření významně pohlcuje, ale pohlcování o mnoho řádů vzroste a pokryje celé spektrum, pokud část páry zkondenzuje do kapalné fáze. Na zem pak září rovnou spodní základna oblačnosti, která je v teplejších oblastech než vzduch nad ní. Proto září více. Noční radiační ochlazování povrchu Země trochu sníží i nenápadné cirry na horním okraji troposféry. Tam je sice už hodně zima, ale i tak cirry pomohou, aby se vůbec nějaké záření dolů vydalo, jinak je ve vlnových délkách kolem osmi a deseti mikrometrů skoro „vidět“ mnohem černější (tedy, studenější) vesmír

 

Literatura

[1]      HOLLAN, J. Teplo skrze okna (pracovní poznámky autora). 2000 [online], http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/e_papers/stavby/okna/pozn_o.pdf

 [2]      ASU Thermal Emission Spectroscopy Laboratory Spectral Library [online]. 2004: http://emma.la.asu.edu/speclib/

[3]      HOLLAN, J. obrázky k přednášce Globální oteplení a my. 2003 [online], http://amper.ped.muni.cz/gw/obrazky

 



[1] Jan Hollan, RNDr.; VUT v Brně, FAST, Ústav technologie stavebních hmot a dílců, 2. ročník; hollan@ped.muni.cz; http://amper.ped.muni.cz/jenik; Hvězdárna, Kraví hora 2, 616 00 Brno