UPRESNENI VYSLEDKU Z POUZDRA SONDY GALILEO



Douglas Isbell, Headquarters, Washington, DC, (Telefon: 202/358-1753)
Ann Hutchison, Ames Research Center, Mountain View, CA (Telefon: 415/604-4968)


Vedci pokracuji v analyze informaci, ktere nam poskytlo atmosfericke pouzdro, jez koncem prosince vniklo do atmosfery planety Jupiter a o teto obri plynove planete prineslo mnoho prekvapeni.

Nejvyznamnejsi zjisteni je, ze pomer prvku, ktere tvori az 99 procent atmosfery Jupitera - helia a vodiku - lepe odpovida hodnotam zjistenym ve Slunci. To naznacuje, ze objem Jupitera zustal miliardy roku od zformovani planet beze zmen. Odhadovane, mnozstvi klicovych tezkych prvku jako jsou uhlik a sira je vyssi. Naproti tomu v minimalnim mnozstvi byly detekovany organicke slouceniny. Stejne tak odhady rychlosti vetru na Jupiteru splhaji ke stale vyssim hodnotam. Tyto vysledky vedci oznamili na konferenci Lunar and Planetary Science v Houstonu, TX.

K rozvijeni teorii planetarniho vyvoje je klicovy pomer helia ku vodiku. Ve Slunci je tato hodnota asi 25 procent. Behem ledna 1996 vedci z tymu pouzdra Galilea toto cislo pro Jupiter odhadli na 14 procent. Obsahlejsi analyza vysledku pouzdra, ktere porizoval detektor mnozstvi helia tento odhad zvysila na 24 procent.

"Toto zvyseni hodnoty znamena, ze mnozstvi helia v atmosfere Jupitera je temer takove, jake obsahovala puvodni atmosfera planety pri formovani z prapuvodni slunecni mlhoviny, ze ktere se zrodily planety," rika Dr. Richard Young of NASA's Ames Research Center, Mountain View, CA.

"Revidovane mnozstvi helia take naznacuje, ze gravitacni ucinky helia smerem k nitru Jupiteru nabyly tak rychle jako na Saturnu, kde je odhadovany pomer helium - vodik presne sest procent," rika Young.

"Toto potvrzuje, ze jadro Jupitera je mnohem zhavejsi nez na sousednim Saturnu, druhe nejvetsi planete slunecni soustavy. Zjisteni muze mit take vliv na domnenku vedcu o velikosti hornateho jadra, ktere by v centru Jupitera melo existovat."

Nove odhady pomeru helia ku vodiku na Jupiteru potvrzuje i analyza prislusnych dat z neutralniho hmotnostniho spektrometru sondy.

Tyto nove vysledky o obsahu helia jsou svazany s odhady mnozstvi dalsich klicovych slozek, jako napr. metanu. Nektere tezke prvky, jako uhlik, dusik a sira jsou na Jupiteru obsazeny ve vyznamne vetsim mnozstvi nez na Slunci. "To znamena, ze na vyvoj Jupitera mel velky vliv prival meteoritu a dalsich malych teles, ktere ho od jeho vzniku zasahly," rika Young.

Protoze organickych sloucenin bylo detekovano jen minimalne, znamena to, ze v takovem komplexu uhliku a vodiku jaky je na Jupiteru nemuzeme najit zadnou biologickou aktivitu podobnou te, jaka je u nas na Zemi.

Sila jovianskych atmosferickych vetru prevysila ocekavani. Odhady rychlosti vetru oznamene v lednu kolem 530 km/h dnes vysplhaly na vice nez 640 km/h. Vetry zustavaji hluboko pod jednou z oblacnych hladin a je silne pravdepodobne, ze jejich hnacim mechanismem je spise unikajici teplo z vetsich hloubek planety nez ohrivani od Slunce. Silne vetry maji vsechny vnejsi giganticke planety a vedci se domnivaji, ze porozumeni proudeni na Jupiteru povede k novym dulezitym pohledum na jeho neobvyklou meteorologii, rika Young.

Vedci dale oznamili, ze sonda zrejme vstoupila do jizniho okraje Jupiterovy atmosfery, mista, ktere se nazyva infracervena horka skvrna. O teto oblasti se vedci domnivaji, ze ma zcela minimalne oblaku. "Nephelometer na pouzdre pozoroval pouze jednu zretelnou vrstvu mraku, ktera byla asi tak tenka, jako oblaka na Zemi. Pravdepodobne slo o mrak hydrosulfidu amonneho," rika Young. Ocekavalo se, ze budou zaregistrovany tri zretelne hladiny mraku (horni, tvorena krystalky amoniaku, stredni z hydrosulfidu amonneho a tenka, spodni hladina tvorena vodou a ledovymi krystalky).

Dalsi analyza dat z pouzdra potvrdila konstatovani, ze atmosfera planety Jupiter je relativne sucha. Obsahuje mnohem mene vody nez jsme tusili podle slozeni Slunce a predpovedi na zaklade dat, ktere poslala sonda Voyager pri pruletu kolem Jupitera v roce 1979. Tyto studie predpovidaly, ze obsah vody na planete bude dvakrat vetsi nez na Slunci (podle obsahu kysliku na Slunci). Nynejsi mereni pouzdra ukazuje, ze mnozstvi vody na Jupiteru je mensi nez na Slunci.

Vedci potvrdili, ze pristroje na pouzdru detekovaly mnohem mensi aktivitu blesku na jednotku plochy nez na Zemi. Aktivita blesku na Jupiteru je pouze 1/10 vuci aktivite na Zemi uvazujeme-li stejnou plochu. "I kdyz jsme bourkovou aktivitu zjistili mnohem mensi, jednotlive blesky jsou asi desetkrat energetictejsi nez na Zemi," rika Young.

"Toto je prehled jedinecnych a prekvapivych informaci, ktere nemohly byt ziskany zadnou jinou cestou nez atmosferickym pouzdrem," rika Young. Kompletni a detailni vysledky pozorovani pouzdra Galileo vcetne jejich analyzy budou publikovany v casopise Science 10. kvetna.

Pouzdro Galilea kuzeloveho tvaru vstoupilo do atmosfery Jupitera 7. prosince 1995 rychlosti 170 000 km/h a prezilo zpomaleni rovnajici se 228 nasobku zemske gravitace. Po rozvinuti padaku predavalo po 57 minut data do Galilea - orbiteru.

Galileo - orbiter zacina dvoulete pozorovani Jupiterova systemu. 27. cervna dojde k prvnimu hlavnimu priblizeni k Jupiterove mesici, kdy proleti tesne kolem mesice Ganymed. Priprava k tomuto tesnemu priblizeni uspesne probehla 14. brezna, kdy Galileo zazehl motor, ktery jej dostal na potrebnou drahu.

Na projektu Galileo se podili Ames. Hughes Space and Communications Co., El Segundo, CA, ktera navrhla a vyrobila pouzdro. Tepelny stit pouzdra byl vyroben Lockheed Martin Hypersonic Systems (drive General Electric), Philadelphia a Galileo orbiter byl vyroben v NASA, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, CA, odkud je cela mise rizena.