11.12.2017, 20:14 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

KOSMICKÝ TELESKOP OBJEVIL DOSUD NEJMENŠÍ ZNÁMOU GALAXII SE SUPERHMOTNOU ČERNOU DÍROU

Umělecká představa galaxie s černou dírou. Kredit: HST.Astronomům se podařilo objevit nepravděpodobný objekt na nepravděpodobném místě - obří černou díru uvnitř jedné z nejmenších známých galaxií.

Přestože černá díra je pětkrát hmotnější než černá díra sídlící v centru naší Galaxie, nachází se uvnitř galaxie která obsahuje 140 milionů hvězd v průměru asi 300 sv. let, tedy pouze 1/500 průměru naší Galaxie.

Trpasličí galaxie s černou dírou má název M60-UCD1 a patří k dosud nejhustším objeveným galaxiím. Pokud bychom se nacházeli uvnitř této galaxie, noční obloha by zářila minimálně milionem hvězd viditelných pouhým okem (v naší galaxii to je 4000 hvězd).

Z výzkumu vyplývá, že ve vesmíru existuje mnoho dalších velmi kompaktních galaxií, které obsahují supermasivní černé díry. Pozorování také naznačuje, že trpasličí galaxie mohou být ve skutečnosti zbytky větších galaxií, které byly od sebe odtrženy během kolize s dalšími galaxiemi. Je to pravděpodobnější scénář, než že se jedná o malé hvězdné ostrovy, které byly v osamocení již zrozeny.

"Neznáme žádný jiný způsob, jak by mohla vzniknout tak velká černá díra v tak malém objektu," řekl astronom Anil Seth a vedoucí autor studie publikované v časopise Nature z University of Utah.

Jeho tým astronomů použil k pozorování objektu M60-UCD1 a měření hmoty černé díry Hubble Space Telescope, Gemini North 8-m teleskop a optický a infračervený teleskop na Mauna Kea, Hawaii. Ostré snímky z HST poskytují informace o průměru galaxie a hustotě hvězd. Spektroskopie z Gemini určila pohyby hvězd ovlivněných černou dírou. Tyto údaje sloužily k výpočtu hmotnosti neviditelné černé díry.

Černá díra ve středu naší Galaxie má hmotnost 4 milionů Sluncí, ale její hmotnost je menší než 0.01 procenta celkové hmotnosti Galaxie. Pro srovnání supermasivní černá díra ve středu galaxie M60-UCD1 má ohromujících 15 procent celkové hmotnosti této galaxie. "Je to úžasné, protože naše Galaxie je 500 krát větší a více než 1000 krát těžší než trpasličí galaxie M60-UCD1," řekl Seth.

Jedním z možných vysvětlení je, že M60-UCD1 byla kdysi velkou galaxií, obsahující 10 miliard hvězd. Potom v její těsné blízkosti prošla ještě větší galaxie, M60. Od toho okamžiku všechny hvězdy a temná hmota ve vnější části galaxie byly odtrženy a stala se součástí M60.

Tým věří, že objekt M60-UCD1 by mohl být nakonec přitažen zpět a spojen s centrem M60, která má své obří černé díry vážící neuvěřitelných 4.5 miliard Sluncí (více než 1000 krát více, než váží černé díry v naší Galaxii). Pokud se tak stane, spojí se černá díra v M60-UCD1 s ještě hmotnější černou dírou v M60. Galaxie se nachází ve vzdálenosti 50 milionů sv. let.

Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency. Teleskop je řízen z NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md. Vědecké operace se provádí ze Space Telescope Science Institute (STScI) v Baltimore. STScI pracuje pro NASA přes Association of Universities for Research in Astronomy, Inc., Washington.

(podle informací 2014-41 ze 17. 9. 2014)

Dalibor Hanžl, 07. 10. 2014, 07:05