28.03.2017, 23:40 CEST

Ondřejov ** Hradec Králové

KOSMICKÝ DALEKOHLED OBJEVIL TŘI PŘEKVAPIVĚ SUCHÉ EXOPLANETY

Umělecká představa exoplanety. Kredit: HSTAstronomové pracující s Kosmickým teleskopem HST se zaměřili na studium vodních par v atmosférách planet obíhajících kolem hvězd podobných našemu Slunci. Zjistili, že planety jsou téměř bez vody.

Tři planety s označením HD 189733b, HD209458b a WASP-12b se nachází ve vzdálenostech mezi 60 a 900 světelnými roky. Tyto obří plynné světy jsou velmi horké. Teplota se na nich pohybuje mezi 1500 až 4000 stupni Celsia. Jsou ideálními kandidáty pro detekci vodních par v jejích atmosférách.

Zjištění vědců je překvapivé, protože u zkoumaných planet byla detekována pouze jedna desetina až jedna tisícina množství vody které předpovídá standardní teorie vzniku planet.

"Měření vodních par u planety HD 209458b bylo však jedno nejpřesnějších měření chemického prvku jaké kdy bylo u planety nacházející se mimo naší sluneční soustavu provedeno. Proto nyní můžeme říci s mnohem větší jistotou než kdykoli předtím, že jsme zjistili stopy vody atmosféře exoplanety," říká Dr. Nikku Madhusudhan z Institute of Astronomy na University of Cambridge, UK, který je vedoucím výzkumu. "A to, jak malé množství vody jsme byli schopni detekovat, je udivující".

Madhusudhan říká že tento objev představuje značné zpochybnění teorie vzniku exoplanet. " Předpokládáme, že všechny tyto planety obsahují velké množství vody v nitrech. Na základě našich zjištění však bude nutné provést revizi teorie tvorby planet, a migračních modelů obřích planet, zejména takzvaných "horkých Jupiterů" a znovu zkoumat jak tyto objekty vznikají."

Zdůrazňujeme, že tyto výsledky a objevy u těchto velkých horkých planet tvořících těsné páry s jejich mateřskými hvězdami mohu mít velké důsledky v dalším výzkumu ohledně přítomnosti vody na potenciálně obydlených exoplanetách zemského typu. Přístroje na budoucích kosmických teleskopech by mohly být s ohledem na náš výzkum navrhovány s vyšší citlivostí pro detekci vody na planetách, které jsou sušší než vychází podle modelů. "Musíme být tedy připraveni na detekci mnohem menšího množství vody u nově zkoumaných planet zemského typu (to jsou hornaté planety s několikanásobkem hmotnosti planety Země), " dodává Madhusudhan.

Madhusudhan a jeho spolupracovníci zkoumali infračervená spektra planet která pořídil Kosmický teleskop HST. Odhad množství vodní páry v atmosférách planety byl učiněn na základě důmyslných počítačových modelů a statistických technik vyhodnocování dat.

Vybrány byly právě tyto planety, protože obíhají kolem hodně jasných hvězd, a ty přispívají relativně značným podílem do infračerveného spektra. Absorpční čáry vodních par v atmosférách planet jsou ve spektru přeloženy malým podílem světla hvězdy, které prochází přes atmosféru planety.

Pokud by světlo od exoplanety procházelo i zemskou atmosférou, je detekce vody téměř nemožná. Došlo by ke značné kontaminaci spektrálních čar od vody přítomné v atmosféře Země. "Proto jsme k tomuto typu pozorování nutně potřebovali Kosmický dalekohled," řekl Nicolas Crouzet z Dunlap Institute na University of Toronto, který je spoluautorem studie.

V současné době akceptovaná teorie tvorby obří planety v naší sluneční soustavě je známá jako akrece jádra. Podle této teorie je planeta formována u mladé hvězdy v protoplanetárním disku, který je primárně tvořen vodíkem, héliem, ledovými a prachovými částicemi propojenými dalšími chemickými prvky. Prachové částice se přilepují jedna ke druhé, případně vznikají větší a větší zrna. Gravitační síly přitahují disk k těmto zrnům a částice se zvětšují až do chvíle, kdy se vytvoří pevné jádro. Vznik pevného jádra potom vede ke spuštění akrece pevných a plynných částic do obří planety.

Tato teorie předpokládá, že podíl různých prvků v planetách odpovídá relativnímu podílu těchto prvků v jejich hvězdách. Jedná se zejména o kyslík. Při vzniku obří planety se předpokládá, že atmosférický kyslík je v atmosférách široce obsažen v rámci vodních molekul. Ovšem velmi nízká úroveň vodních par kterou vědci v této studii zjistili, dává velké množství otázek ohledně chemických příměsí, které vedou ke vzniku planet, dodávají vědci.

"Existuje ještě mnoho věcí které o exoplanetách nevíme. Tento výzkum otevírá novou kapitolu pochopení toho, jak planety a sluneční soustavy vznikají, "řekl Drake Deming z University of Maryland, který byl vedoucím jedné předchozí studie. "Problémem je to, že u těchto exoplanet předpokládáme přítomnost velkého množství vody, jako je v naší sluneční soustavě. Ale co naše studie ukázala je to, že vody může být oproti našim předpokladům mnohem méně.

Objev byl publikován 24. července v The Astrophysical Journal Letters.

(podle STScI-2014-36 z 24. 7. 2014)

Dalibor Hanžl, 06. 08. 2014, 07:35