24.06.2017, 15:49 CEST

Ondřejov ** Hradec Králové

KOSMICKÝ TELESKOP UKAZUJE ŽE VELKÁ RUDÁ SKVRNA NA JUPITERU JE MENŠÍ NEŽ SE DŘÍVE MYSLELO

Planeta Jupiter. Kredit: HST.Jupiterova ozdoba, velká anticyklonální bouře, větší než Země, se nyní zmenšila na nejmenší velikost. Její zmenšování astronomové pozoruji již od roku 1930.
"Nedávná pozorování z Hubbleho kosmického teleskopu potvrzují že Velká rudá skvrna (GRS) má nyní velikost přibližně 16400 čtverečních kilometrů a je tak dosud nejmenší v historii," řekl Amy Simon z NASA Goddard Space Flight Center v Greenbelt, Md.

Historická pozorování sahající až do konce osmnáctého století ukazují že Velká rudá skvrna měřila tehdy 23200 čtverečních kilometrů. Kosmické sondy NASA Voyager 1 a Voyager 2 které kolem Jupiteru prolétly v roce 1979 změřily velikost Velké rudé skvrny jako 23200 kilometrů čtverečních. Stejně tak od roku 2012 amatérská pozorování ukazují znatelné zmenšování rozměru Rudé skvrny. Rychlost zmenšování lze určit jako 930 kilometrů za rok. Stejně tak se změnil tvar skvrny z oválu na kruh. Co přesně způsobuje její smrskávání není dosud známo. "Z našich nových pozorování je zřejmé že velmi malé víry v této gigantické bouři slábnou," řekl Simon. " Domníváme se že za to mohou být odpovědné akcelerační změny pocházející z interní dynamiky a energie Velké rudé skvrny.

Simonův tým plánuje studovat pohyby malých vírů a také vnitřní dynamiku GRS a určit, zda tyto víry mohou ovlivňovat rychlost a tvar víru.

Srovnání snímků z HST pořízených v roce 1995, kdy velká poloosa GRS měřila 20832 km2 a snímku z r. 2009, kdy GRS měřila 17808 km2 je zřejmé její zmenšování.

The Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency. NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md., teleskop řídí. The Space Telescope Science Institute (STScI), Baltimore vede vědecké operace HST. STScI pracuje pro NASA přes Association of Universities for Research in Astronomy, Inc., in Washington, DC.

(podle STScI-2014-24 z 15. 5. 2014)

Dalibor Hanžl, 27. 06. 2014, 06:34